Miloš Zeman poslal Mynáře bez vědomí ministerstva zahraničí do Kataru

4 měsíce starý 21

Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář | FOTO: Kancelář prezidenta republiky

Vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář odletěl minulou středu do Kataru. Jak dnes uvedl Radiožurnál podle Hradu tam jel z pověření prezidenta Miloše Zemana s pozvánkou na návštěvu Česka pro katarského emíra. O Mynářově cestě ani programu však předem nevědělo ministerstvo zahraničí ani vláda, tedy orgány odpovědné za zahraniční politiku České republiky.

„Jednalo se o běžnou pracovní cestu, kterou pana kancléře pověřil prezident republiky. Jejím cílem bylo osobně doručit oficiální pozvání katarského emíra na návštěvu do Česka,“ napsal Vít Novák z Kanceláře prezidenta republiky. O uskutečnění takové cesty podle něj prý není prezidentská kancelář povinna informovat úřad vlády.

Dále čtěte

(Týdeník FORUM)

Válka dopadá tvrdě na nezávislá média: Trh s inzercí se propadl a FORUM 24 prosí své čtenáře o pomoc

číst článek »

Mluvčí vlády Václav Smolka i ministerstva zahraničí Lenka Do odmítli Mynářovu cestu komentovat.

Předseda senátního výboru pro zahraniční věci Pavel Fischer (nezávislý) považuje cestu hradního kancléře do Kataru za skandál a vážné porušení ústavních povinností. Hrad podle něj nemá vlastní zahraniční politiku a musí spolupracovat s vládou a ministrem zahraničí. „Do Ruska pan prezident vysílal muže bez prověrky – pana Nejedlého, teď vyslal do Kataru trestně stíhaného kancléře také bez prověrky, o jehož diplomatických schopnostech nikdo nic neví. Pro mě je to ohrožení zájmů České republiky,“ uvedl pro Radiožurnál Pavel Fischer. Navíc podle něj není ani obvyklé, aby vedoucí prezidentské kanceláře předával pozvánku osobně. „Česká republika má dost velvyslanců, které osobně vysílá prezident republiky. Mně to připadá, že je to výlet nebo zase nějaký byznysový nápad pana kancléře a jeho blízkých,“ dodal senátor.

Zdroj