Minářovo hnutí naštěstí míří do propadliště dějin

1 měsíc starý 78

Mladý sympatický muž, který se dokázal postavit do čela statisícovým demonstracím proti destrukci pravidel demokratického státu, bohužel  právě ztratil soudnost. Možná pod vlivem svého předchozího překvapivého úspěchu.

Mikuláš Minář potvrdil při založení své formace veškeré obavy, které jsme zažívali na masových demonstracích. Jejich síla a odhodlání byly fascinující, ale to, co se odehrávalo na jevišti u šéfů mikrofonů, bylo dost hrozné.

Mimo jiné dětinské hlouposti se mluvčí demonstrací vyznačoval tím, že podivným způsobem vyjadřoval pochopení pro Babišovu ideologii hříšných politických stran. Jde o totálně prolhaný výklad historie, podle něhož tu selhaly “tradiční politické strany” a musel přijít mesiáš, který nás zachránil před hrozivou korupcí. Minář celý tento Babišův nesmysl akceptoval. Tím bylo jasné, že v čele antibabišovských demonstrací stojí pravověrný babišák. Jsme mu moc vděční, že pojmenoval správně Babišův útok na justici a policii. Ale bohužel intelektuálně nezvládl Babišův útok na podstatu demokracie.
Mikuláš Minář založil hnutí. Už v této větě je paradox. Hnutí jsou lež a blbost. Nic víc. Slovo “hnutí” vyjadřuje spontánní společenský proud. Už Revoluční odborové hnutí (ROH) vykazovalo jasné známky řízeného podvodu. Jeho jediným pozitivním výkonem byly vánoční bonboniéry. Slovo hnutí jinak mělo maskovat mocenskou převodovou páku, kterou komunisté manipulovali nekomunistickou částí veřejnosti. Slovo strana se v naší zemi zdiskreditovalo díky KSČ. Ale hnutí zůstalo skoro nevinné. To byly přeci ty kolekce a možná někdy i cesty do Bulharska k moři.

Když Mikuláš Minář založil politické hnutí, je to strašný paskvil, kterým jenom ukazuje, že nepochopil podstatu sporu o demokracii. Děsivým příkladem antisystémového rozkladného nastavení jsou pak prvky přímé demokracie. Mikuláš Minář netuší, že referenda a projevy takzvané přímé demokracie jsou tím nejzákeřnějším útokem na naši svobodu.
Minář nyní ale zažije srážku s realitou. Možná si myslel, že to byl on, kdo dostal lidi na Letnou. Ale nebyl to on. Dostal je tam Andrej Babiš. Svojí naprostou a dechberoucí nehorázností.

Potřebovali jsme dát najevo svůj nesouhlas s destrukcí polistopadové demokracie. A byl k tomu potřeba i někdo, kdo se postaví do čela a kdo umožní širokou míru souhlasu. Nyní ale tento Minářův pozitivní výkon definitivně skončil. A bylo už před tím dost hrozné, jakou ideologii vnucoval na těchto demonstracím jejich účastníkům. Nesoulad mezi držiteli mikrofónů a demonstranty narůstal. Nyní se vtělil do politické akce, která se nachází mimo hlavní proud názorů demonstrantů. Proto Minářova akce neuspěje.

Na prezentaci nového hnutí je sympatické to, že se zavazuje nekandidovat bez půlmilionové podpory. To je férové. Jelikož toto pseudohnutí bude z logiky věci atakovat očekávaného vítěze budoucích voleb, tedy Piráty a STAN, tak bohužel hrozí, že Minářovo hnutí pomůže jinému pseudohnutí jménem ANO k vítězství. Ačkoli máme poměrný volební systém, tak nám tu nehorázný prezident a premiér tvrdí, že první místo mezi stranami je důvod k premiérské židli. Minář tedy může pomoci rozdrobením opozičních hlasů k tomu, že se semknuté pseudohnutí ANO znovu dostane k moci.
Pro koalici ODS, TOP 09 a KDU-ČSL by Minářův experiment neměl být takový problém. Voliči těchto stran totiž nemají žádnou chuť experimentovat s mesiášskými platformami a babišovská ideologie je nepoznamenala.

Mikuláš Minář udělal akci, kterou zradil své úspěšné hnutí Milionu chvilek. A zde slovo “hnutí” mělo oprávnění a smysl. Místo toho založil na babišovské ideologii nesmyslné pseudohnutí. Dopadne strašně, protože nepochopil svoji vlastní situaci a ani to, co bylo na jeho předchozím působení dobrého.

Zdroj