Ministerstvo financí odpustí medikům daň z příjmu za pracovní povinnosti

1 měsíc starý 19

Kraje nyní postupují rozdílně – například Moravskoslezský odměnu nesnižuje, protože ji nepovažuje za mzdu, ale za náhradu, zatímco podle Středočeského peníze podléhají všem zákonným odvodům. V Jihomoravském kraji odvody za studenty zaplatí kraj.

Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) v Otázkách Václava Moravce zdůraznil, že stát musí motivovat mediky v nemocnicích nasazené, například i daňově. Reagoval tak na to, že medici musí ze svých odměn odvádět daně a pojištění. „Jsou to tisíce a tisíce aktů, které se musí dělat. A pokud někde uniklo, že se to musí danit, tak se to musí spravit. Motivujme je. Buďto jim dejme více, nebo udělejme nějakou výjimku, jak se to nebude danit,“ prohlásil v diskuzním pořadu. 

Proděkan brněnské právnické fakulty Michal Radvan označil pracovní povinnost v době pandemie za citelný zásah do základních práv studentů. „Pracovní povinnost je nedobrovolná, nejde o pracovněprávní vztah, který se uzavírá na principu dobrovolnosti, a také náhrada za tuto pracovní povinnost není dohodnutá smluvně. Proto na tento vztah nelze pohlížet stejně jako na standardní zaměstnanecký poměr,“ vysvětluje, proč by odměny neměly podléhat dani a platbám pojištění.

Zdroj