Ministerstvo posílá evropské peníze do Agrofertu přes MF DNES. Jasný střet zájmů, reagují europoslanci

4 měsíce starý 55

Ministerstvo školství prezentuje v rámci kampaně „Podpořené projekty pro skvělou budoucnost Česka“ projekty podpořené evropskými penězi v rámci Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání. Součástí prezentace je mediální kampaň, která probíhá i v deníku MF DNES, který patří do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše. Jelikož je část dotací pro holding Agrofert, kam tyto noviny patří, zastavena kvůli střetu zájmů předsedy vlády, deník FORUM 24 se s dotazy obrátil na Evropskou komisi, europoslance i na samotné ministerstvo. To však ve vyplácení evropských peněz vydavatelství Mafra v současné situaci problém nevidí.

V pondělní MF DNES vyšel inzerát prezentující názor vysokoškolského učitele na jeden z podpořených projektů. Je zde uveden odkaz na stránku projektyprobudoucnost.msmt.cz a logo ministerstva a Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání EU. Podle ceníku MF DNES stojí tento formát inzerátu 181 158 korun. Ministerstvo školství celkově za kampaň vydává 4 miliony korun, dvacet procent z částky jde do MF DNES a regionálního Deníku. Vydavatelství Mafra by tak mohlo získat přibližně 400 tisíc korun.

Zdroj: FORUM 24, repro MF DNES

Podle ministerstva je vše v souladu s českým i evropským právním řádem, konkrétní média prý navíc vybrala agentura Remmark, která dle smlouvy kampaň zajišťuje. „Dodavatelská mediální agentura v souladu se zadávací dokumentací mediální prostor zajistila ve dvou denících přinášejících ekonomické zpravodajství z ČR a zároveň regionální zpravodajství s nákladem auditovaným ABC ČR (Deník a MF DNES). Tituly umožňují inzerci cílit do 14 jednotlivých krajů, což odpovídá přesně záměru mediální kampaně,“ vysvětlila pro deník FORUM 24 mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

Dále čtěte

Michael Kocáb a Michal Pavlíček (ČTK)

Koncert PRAŽSKÝ VÝBĚR SYMPHONY oslaví 30 let bez sovětských okupantů. Pokřtíme na něm Týdeník FORUM

Redakce internetového deníku FORUM 24 pořádá spolu s partnery jedinečnou akci: Koncert Michaela Kocába, Michala Pavlíčka a Českého národního ...

číst článek »

Jiný pohled ale mají europoslanci, kteří se dlouhodobě zabývají střetem zájmů Andreje Babiše. „Podle mne se jedná o jasný střet zájmů a Evropská unie by tyto inzeráty neměla proplácet,“ řekl deníku FORUM 24 Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Ještě ostřejší byl ve svém vyjádření německý europoslanec Daniel Freund. „Konflikt zájmů českého premiéra Andreje Babiše stále trvá,“ konstatoval.

„Evropská komise řekla, že už tu nebudou žádné další platby Agrofertu. Měla by prozkoumat tento konkrétní případ a ujistit se, že do Agrofertu neproudí žádné další platby. Povinností Evropské komise je chránit rozpočet Evropské unie,“ řekl deníku FORUM 24 Freund.

Europoslanec Jiří Pospíšil varuje před právními následky ty, kdo podobné postupy umožňují. „Opravdu se jedná o hospodaření s evropskými dotacemi, takže v tomto případě vyvstává docela vážné riziko, že peníze budou utraceny v rozporu s evropskými pravidly, a tedy nebudou proplaceny. V takovém případě by měly české úřady postupovat péčí správného hospodáře, nepřihrávat veřejné prostředky firmám pana premiéra, jinak opravdu hrozí, že takový výdaj Evropská komise neproplatí a tento inzerát tedy nakonec zaplatí čeští občané. Takže od ministerstva školství je to značná nezodpovědnost a nehospodárnost, která navíc může mít pro ty, co o tom rozhodli, i právní následky,“ řekl Pospíšil deníku FORUM 24.

Evropské instituce konstatovaly střet zájmů Andreje Babiše již několikrát. Podle auditorů Evropské komise, ale i podle většiny europoslanců je český premiér konečným vlastníkem a beneficientem svěřenských fondů, do nichž vložil holding Agrofert (a s ním i vydavatelství Mafra). Na konci dubna zveřejnila Evropská komise plné znění definitivních závěrů svého auditu. Na základě tohoto auditu o Babišovi znovu hlasovali europoslanci, kteří požadují zlepšení kontrolních mechanismů v Česku, ale i jasné kroky Evropské komise. Věc by mohla dojít i ke spuštění mechanismu podmínky právního státu proti České republice, což by mohlo vést k zastavení všech evropských dotací, nejen těch pro holding Agrofert. V zatím nejtvrdším usnesení europoslanci požadovali konec dotací pro Babiše.

Dále čtěte

Premiér Andrej Babiš (ANO) v Bruselu (ČTK)

Poprvé jasně řečeno: Češi mohou přijít kvůli Babišovi o 180 miliard

Evropská komise schválila český Národní plán obnovy. Stalo se tak ovšem s jednou zásadní podmínkou – do poloviny roku 2022 bude vyřešen střet ...

číst článek »

Není to poprvé, kdy české úřady inzerují v médiích předsedy vlády. V březnu 2020 si ministerstvo financí zaplatilo inzerci v Lidových novinách. Jednalo se o celostránkovou prezentaci „Liberačního balíčku daňových opatření kvůli koronaviru“. Inzerce stála více než milion korun (psali jsme zde). V denících vydavatelství Mafra dlouhodobě inzerují České dráhy. Jak v květnu informoval server iRozhlas.cz, právě Babišovo vydavatelství získalo od státního železničního dopravce od roku 2015 daleko nejvíce peněz, přes 112 milionů korun. Je zajímavé, že právě České dráhy inzerují i ve vydání z 19. července 2021, tedy spolu s ministerstvem školství.

A s Evropskou komisí mělo již v letošním roce problémy ministerstvo práce a sociálních věcí. Evropská komise odmítla proplatit peníze na rozhlasovou kampaň Život jako každý jiný, protože měly putovat do Rádia Impuls. Podobné stanovisko se tedy dá očekávat i u kampaně ministerstva školství ohledně „projektů pro skvělou budoucnost“.

Zdroj