Ministerstvo v sobotu zvýšilo epidemické skóre PES, pak to odvolalo

1 měsíc starý 5

Ministerstvo zdravotnictví v noci na sobotu zvýšilo index PES po dvanácti dnech z 57 na 59. Epidemické skóre tak bylo těsně pod hranicí stupně čtyři. Přesunem do čtyřky by hrozilo opětovné zavření obchodů, restaurací a služeb. Ministerstvo ale později údaj přehodnotilo a vrátilo hodnocení na 57, tedy číslo shodné s předchozími dny.

Celá Česká republika je od 23. listopadu v systému PES na hodnotě 57, což znamená třetí stupeň epidemických opatření. Do něj se Česko dostalo teprve ve čtvrtek. Díky změně mohly otevřít obchody, restaurace a služby. V sobotu se ale poprvé číslo zvýšilo na hodnotu 59, od čísla 61 přitom už platí stupeň čtyři.

Dále čtěte

Instagram/Alena Schillerová

Konečně vypadám jako člověk, chlubí se Schillerová. Ukázala svůj nový účes

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se v pátek dopoledne na svém Instagramu pochlubila novým účesem. Pro návštěvu kadeřníka využila ...

číst článek »

Ráno ale ministerstvo zdravotnictví údaj přehodnotilo, nově je i pro sobotu ponechalo na 57. Změna v datech PES byla podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška způsobená dohlášením testů ze čtvrtka, které snížilo pozitivitu. Původně se proto započítal negativní trend.

Zda by zvýšení indexu znamenalo zpřísnění protiepidemických opatření, ale není jasné. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) na páteční tiskové konferenci uvedl, že přesun do horšího stupně není povinnost.

„PES není jediným zdrojem této informace, ale je zdrojem základním. Pokud by po dobu tří dnů bylo rizikové skóre v té horší úrovni, tak by to mohl být důvod se vrátit k těm scénářům z minula. Moc si přeji, aby se to nestalo, ale vyloučit to nemůžeme,“ vysvětlil ministr.

V pátek přibylo v Česku 4754 nově potvrzených případů covidu-19. Oproti předchozímu pátku jich bylo téměř o 300 více, přibližně o stovku narostl počet nově infikovaných i ve srovnání se čtvrtkem.

Zdroj