Ministr Blatný má jasno: za současnou situaci může nezodpovědné chování lidí o Vánocích. Navrhuje nechat vše zavřené další týdny, včetně hor

3 měsíce starý 5

Pokud snad někdo doufal v to, že by v brzké době mohly otevřít alespoň lyžařské areály a lidé by si mohli užít sezónu třeba i bez příslušného ubytování a služeb, bude s velkou pravděpodobností zklamán. Ministr zdravotnictví Jan Blatný totiž chce prodloužit současná opatření i po 10. lednu, dokdy měla původně platit. Znamená to, že se nerozjedou ani vleky. Za jejich provozovatele přitom v posledních dnech lobboval zejména ministr průmyslu Karel Havlíček, podle kterého je pro horské podnikatele tato sezóna zásadní. Vlekaři podle něj navrhovali smysluplná opatření pod sjezdovkou s cílem zabránit srocování lidí.

Vláda však nemá jakýkoliv prostor k rozvolňování. Čísla rychle rostou a nepředpokládá se, že by v blízké budoucnosti měla začít klesat. Ostatně, sedmidenní klouzavý průměr nových případů staví Českou republiku opět na post nejhorší země světa ve zvládání epidemie. “Není pravda, že jsme nejhorší na světě, naopak jako jedni z mála svá data dobře známe a umíme s nimi pracovat,” snažil se podle redaktorky České televize na jednání zdravotního výboru vymluvit ministr Jan Blatný.

Blatný nekritizuje, ale říká, že za to mohou lidé

Ministr zdravotnictví má každopádně jasno v tom, co aktuální situaci způsobilo. “Po vánočním období dochází pochopitelně k nárůstu počtu nakažených. Je to odraz masivního setkávání rodin v průběhu Vánoc. Já to nekritizuji, jenom to konstatuji,” řekl Blatný. Češi si ostatně už zvykli za to, že za zhoršení mohou vždy oni sami, zatímco jakákoliv zlepšení jdou na vrub správně volených vládních opatření.

V úterý přibylo v České republice 17 278 nových případů nákazy koronavirem. Podle odborníků ještě zdaleka nejde o vrchol. Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek očekává až 19 000 nakažených denně. Epidemiolog Roman Prymula potom mluví o tom, že by denní přírůstek mohl překročit i 20 tisíc případů. Navíc je jasné, že se daří odhalovat jen část nakažených, protože podíl počtu pozitivních testů na celkovém počtu je stále extrémně vysoký. Tato vlna epidemie by podle optimistických předpokladů mohla kulminovat kolem 15. ledna. Brzdění na přijatelné hodnoty ale potrvá několik dalších týdnů.

Foto: vlada.cz

Zdroj