Ministr Havlíček chce oslovit Rusko v tendru o dostavbu Dukovan. Finální rozhodnutí bude podle něj na příští vládě. Už teď ale c...

4 měsíce starý 15
Ministr Havlíček chce oslovit Rusko v tendru o dostavbu Dukovan. Finální rozhodnutí bude podle něj na příští vládě. Už teď ale chce v rámci předkvalifikace předat uchazečům, včetně Ruska, veškerou technickou specifikaci požadavků na nový jaderný zdroj. 😡

Tím jde jasně proti bezpečnostním zájmům České republiky. Bezpečnostní složky i pracovní skupina ministerstva vnitra se vůči zahrnutí Ruska do tendru jasně vymezily. Podle vládního zmocněnce pro jadernou energetiku je navíc tendr možné realizovat bez jakéhokoli zapojení Rosatomu.

Není náhodou, že se tak děje v ten samý den, kdy je hlavním tématem prodlužování nouzového stavu. A už vůbec není náhodou, že komunisté náhle obrátili a podporu nouzového stavu vládě přislíbili... proč asi?!

Postup pana Havlíčka je naprosto nepřijatelný. Vyzvali jsme proto k zařazení mimořádného bodu na jednání sněmovny, ale podařilo se nám i bez něj dosáhnout změnu postupu ministra Havlíčka - celou záležitost přislíbil premiér řešit hned v pondělí na rychle svolané Bezpečnostní radě státu a ministr Havlíček zastaví svůj nehorázný postup.

To ale neznamená, že je vyhráno. Dostavba Dukovan Rosatomem je i zadarmo drahá! Zaplatili bychom totiž svojí bezpečností a orientací státu. Nesmíme to dopustit. Chceme i nadále jednání stálého výboru pro jádro, jednání všech předsedů stran s vládou. Tato zakázka je na desítky let dopředu, za stovky miliard. Pokud budeme v příští vládě, Rusko (a samozřejmě i Čínu) z tendru vyloučíme.

Zdroj