Ministr kultury předloží vládě návrh změny volby mediálních rad

5 měsíce starý 29

foto Ilustrační foto - Ministr kultury a zastupitel Plzeňského kraje Martin Baxa (vlevo) z ODS přichází na jednání zastupitelstva 14. února 2022 v Plzni.

Praha - Novelu zákona o České televizi a Českém rozhlase, která upravuje způsob volby jejich rad, předloží ve středu vládě ministr kultury Martin Baxa (ODS). Hlavním cílem návrhu zákona je umožnit, aby členy rad volili nejen poslanci, ale také senátoři. Předložení novely bylo jedním z bodů, na který vláda kladla důraz ve svém programovém prohlášení.

Rada České televize a Rada Českého rozhlasu jsou orgány, jejichž prostřednictvím vykonává veřejnost kontrolu nad činností poskytovatelů veřejné služby. "Je tedy žádoucí, aby jejich členy volil Parlament České republiky jako reprezentant veřejnosti," uvádí se v předkládací zprávě.

Návrh zákona také ruší kolektivní odvolatelnost Rady České televize a Rady Českého rozhlasu, měl by tak posílit jejich stabilitu. Zákon je již v platném znění koncipován tak, že voleni a odvoláváni jsou vždy pouze jednotliví členové rad, s čímž je odvolání celého orgánu v rozporu.

Změna by se měla také týkat subjektů, které podle zákona navrhují kandidáty na členy zmíněných rad. V současné době mohou návrhy kandidátů na členy Rady České televize a Rady Českého rozhlasu předkládat organizace a sdružení představující kulturní, regionální, sociální, odborové, zaměstnavatelské, náboženské, vzdělávací, vědecké, ekologické a národnostní zájmy. Návrh zákona stanoví časovou podmínku jejich existence, která má podle předkladatele potvrdit jejich ukotvení v reprezentaci daného zájmu společnosti.

Baxa při představování novely v březnu uvedl, že Senát by podle ní měl volit třetinu členů obou rad. Zvýšit se má také minimální počet hlasů potřebných pro zvolení nebo odvolání generálních ředitelů obou veřejnoprávních médií.

Nově by podle návrhu poslanci vybírali v případě televizní rady deset členů a senátoři pět. Do Rady Českého rozhlasu by dolní komora volila šest členů a horní komora tři členy. Ke zvolení generálního ředitele České televize by bylo nutných nejméně 11 hlasů místo současných deseti a ke zvolení generálního ředitele Českého rozhlasu sedm hlasů místo nynějších šesti.

Ze Senátu už zazněly hlasy, podle nichž by měla mít horní komora co nejvyrovnanější podíl na volbě členů rad, nikoli jen třetinový. Zapojení Senátu, byť třetinové, je podle Baxy významná změna a v kombinaci se zvýšením kvora pro volbu nebo odvolání generálních ředitelů zabraňuje tomu, aby členové zvolení Sněmovnou mohli obejít členy zvolené horní komorou.

Rady veřejnoprávní televize a rozhlasu představují nástroj, kterým má veřejnost tyto instituce kontrolovat. Do jejich pravomoci patří například schvalování rozpočtu nebo volba generálních ředitelů.

Zdroj