Ministr Lavrov má tajnou milenku, která žije v nebývalém luxusu, píše web iStories

1 týden starý 6

Ministr zahraničí Ruska Sergej Lavrov. | FOTO: ČTK

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov má tajnou milenku, která má na ministerstvu značný vliv a vlastní několik luxusních nemovitostí, vyplývá z nového vyšetřování investigativního portálu Important Stories (iStories) zveřejněného v úterý.

Zprávu cituje i ruský web The Moscow Times. Světlana Poljakovová, která pracuje na ministerstvu zahraničí od roku 2014, má s Lavrovem „dlouhodobý a velmi blízký“ vztah, uvedl iStories s odvoláním na nejmenovaný zdroj z ministerstva.

Dále čtěte

Osudová přitažlivost. Andrej Babiš s Milošem Zemanem v roce 2002. (ČTK)

Jak fungoval systém Babiš: Máme důkaz toho, jak současný premiér platil Zemanovu ČSSD

číst článek »

Vyšetřování iStories je první velkou zprávou tohoto portálu od doby, kdy byl web minulý měsíc označen za „zahraničního agenta“, což se stalo v souvislosti s tím, co kritici Kremlu označují jako snahu o potlačení nesouhlasných hlasů před parlamentními volbami, které se konají tento měsíc.

Portál iStories uvedl, že Poljakovová a její rodina vlastní kromě vozového parku luxusních automobilů také nemovitosti v Rusku a Británii v hodnotě více než 1 miliardy rublů (13,7 milionu dolarů). Tento drahý majetek se neslučuje se skromným platem Poljakovové na ministerstvu zahraničí a v jejích dalších podnicích, uvedl iStories.

„Podle internetových stránek ruského ministerstva zahraničí má Sergej Lavrov manželku Marii Lavrovovou. Ministr zahraničí je s ní oficiálně ženatý již mnoho let. Příjmy své manželky uvádí i ve svých každoročních protikorupčních prohlášeních. Za posledních pět let si Lavrovovi vydělali zhruba osm až deset milionů rublů ročně. Jak však loni zjistil deník Insider (ruské úřady, které nebyly spokojeny s vyšetřováním tohoto média, ho stejně jako mnoho dalších nezávislých médií uznaly za zahraničního agenta), ministr zahraničí vlastní luxusní nemovitosti v hodnotě více než 600 milionů rublů.“

Podle iStories jmenovala Poljakovová do klíčových funkcí na ministerstvu zahraničí několik svých blízkých přátel, přičemž úředníci, kteří se proti těmto jmenováním postavili, byli podle nejmenované osoby, která byla mezi těmi, kdo odešli, nuceni rezignovat. Investigativní portál rovněž uvedl, že zjistil, že několik přátel Poljakovové ji v telefonních kontaktech identifikuje jako „Světlanu Lavrovovou“.

Dále čtěte

 FORUM 24 (FORUM 24)

Vracíme Čechům noviny. Předplaťte si Týdeník FORUM

číst článek »

Podle záznamů o letech, které iStories získal, podnikl pár několik společných cest, včetně cesty do jihoruského letoviska Soči, kde Poljakovová údajně vlastní byt v hodnotě 50 milionů rublů (685 750 dolarů) v elitní budově na pobřeží Černého moře.

Poljakovová také vlastní byt na jedné z nejprestižnějších a nejdražších moskevských adres, Prečistěnka 13, jehož hodnota by se podle odhadů iStories mohla pohybovat kolem 9,5 milionu dolarů.

Dcera Poljakovové, Polina, navštěvovala Imperial College Business School v Londýně a od té doby se stala britskou rezidentkou, uvedl iStories. Ve svých 21 letech Polina údajně dokázala podepsat 999letou nájemní smlouvu na byt v luxusní londýnské čtvrti Kensington za 4,4 milionu liber, což se v době nákupu rovnalo více než 440 milionům rublů. (Nájemní smlouva na 999 let je podle historického zvykového práva v podstatě trvalým pronájmem majetku. Místa pronájmu se nacházejí především ve Velké Británii, jejích bývalých koloniích a zemích Commonwealthu.)

Webu se podařilo Poljakovovou identifikovat díky videozáznamu z prosince 2014 z obřadu svěcení obnovené ruské pravoslavné katedrály, kde je identifikována celým jménem a jako zaměstnankyně ministerstva zahraničí. Na dalším videu je vidět po boku Lavrova a prezidenta Vladimira Putina při prohlídce katedrály.

„Abyste mohli být vedle prezidenta během takových akcí s omezeným počtem účastníků, musíte projít mnoha schváleními, a skutečnost, že Poljakovová byla zařazena do ‚elitního doprovodu‘, vypovídá o jejím zvláštním postavení,“ napsal server iStories.

Šéfredaktor iStories Roman Anin předeslal, že ruská vládnoucí elita se bojí nezávislé investigativní žurnalistiky, která odhaluje rozsáhlou korupci, a proto Kreml zahájil hon na čarodějnice „zahraničních agentů“.

„Sergej Lavrov patří spolu s ministrem obrany Sergejem Šojgu již řadu let k nejoblíbenějším ministrům v zemi, proto prezident Vladimir Putin požádal oba úředníky, aby v nadcházejících volbách do Státní dumy vstoupili na federální kandidátní listinu strany Jednotné Rusko,“ napsal Anin.

Zdroj