Ministr Lipavský pozastavil licence na vývoz zbraní do Kazachstánu

5 měsíce starý 127

Podle zprávy za rok 2020 ministerstva průmyslu bylo aktivních jedenáct licencí na vývoz v hodnotě 16,8 milionu eur (410 milionů korun). Z objemu firmy využily loni 330 tisíc eur (zhruba osm milionů korun), v roce 2019 to bylo 3,8 milionu eur (92,7 milionu korun). Povolený mají vývoz například palných zbraní, vozidel, chemikálií a „látek určených pro potlačování nepokojů“.

Minulý týden už oznámila pozastavení vývozu zbraní do Kazachstánu německá vláda. „MZV situaci nadále pečlivě sleduje a vyhodnocuje a podle vývoje situace je připraveno přijmout další rozhodnutí,“ dodala Kovářová.

Premiér Petr Fiala (ODS) v úterý při návštěvě Bratislavy řekl, že česká politika důsledně zastává názor, že je potřeba respektovat lidská práva a že násilí proti vlastním obyvatelům není přijatelné. Situace v Kazachstánu je podle něj do značné míry nepřehledná. Vláda a ministerstvo zahraničí se snaží monitorovat bezpečnostní situaci českých občanů v zemi a jsou připraveny případně pomoci, dodal.

V Kazachstánu propukly na začátku roku nepokoje, které původně začaly jako protest proti zdražení pohonných hmot. Situace se vyostřila především v největším městě Almaty, kde demonstranti zaútočili na vládní budovy, rabovali obchody a zapalovali auta. Bezpečnostní síly demonstrace brutálně potlačily, přičemž prezident Kasym-Žomart Tokajev povolil bez varování střílet ostrými náboji do demonstrantů, které označil za teroristy.

Oficiální údaje o obětech mezi protestujícími dosud zveřejněny nebyly. Ruská a místní média v neděli s odkazem na zdravotníky uvedla, že o život přišlo 164 lidí. Podle vládních údajů při střetech zahynulo šestnáct příslušníků ozbrojených sil.

Zdroj