Ministr nastínil, jak by se mohla část žáků vrátit do škol

3 měsíce starý 7

foto Ministr školství Robert Plaga na tiskové konferenci v Praze 1.dubna 2021.

Praha - Od 12. dubna by se do lavic měly vrátit děti z prvního stupně základních škol a předškoláci, uvedl ministr školství Robert Plaga (za ANO). Třídy na prvním stupni ZŠ se budou střídat a školáci budou pravidelně testováni na onemocnění covid-19. O návrhu bude hned po Velikonocích jednat vláda. Podle Plagy ale není jisté, že se školy otevřou ve všech okresech. Záležet bude na epidemické situaci. Rodiče, kteří zůstali kvůli zavřeným školám s dětmi doma, zřejmě dostanou zpětně od března vyšší ošetřovné. Rozhodli o tom dnes poslanci. Předlohu ještě musí posoudit Senát a podepsat prezident.

Plán návratu žáků prvních stupňů základních škol počítá s rotační výukou, kdy se třídy budou po týdnu střídat. Školáci budou dvakrát týdně testováni antigenními testy. Ve školách budou povinné roušky, v mateřských školách je děti nebudou muset nosit. Obnoví se rovněž praktická výuka na středních školách a u posledních ročníků vysokých škol. Na druhém stupni základních škol zůstane výuka na dálku.

O plánu na částečné znovuotevření škol bude vláda jednat v úterý po Velikonocích. O den později bude podle Plagy jasné, jestli se školy otevřou ve všech okresech. O tom, v kterých regionech se děti vrátí, rozhodne podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) reprodukční číslo. Pokud bude v okrese nad hodnotou jedna, což znamená růst epidemie, návrat se zřejmě o týden odloží.

S tím, aby se návrat dětí do škol řídil epidemickou situaci v jednotlivých okresech ale většinou nesouhlasí opoziční strany. Vadí jim i rotační výuka na základních školách. Naopak předsedové Unie školských asociací a Asociace ředitelů základních škol Jiří Zajíček a Michal Černý ČTK řekli, že podmínky návratu části žáků jsou přijatelné. “Opatření akceptujeme, hlavně chceme dostat děti do škol," uvedl Černý. Rotační výuku považuje Zajíček za akceptovatelný kompromis. Netěší ho ale odklad praktické výuky, ačkoliv vzhledem k epidemické situaci ho chápe.

Sněmovna dnes souhlasila s tím, aby rodiče, kteří zůstali doma s dětmi kvůli zavřeným školám, dostali vyšší ošetřovné. Dávka vzroste o deset procentních bodů na 80 procent redukovaného výdělku. Pokud s poslaneckou novelou bude souhlasit Senát a prezident, budou mít rodiče nárok na více peněz od začátku března.

Šíření epidemie onemocnění covid-19 v Česku zhruba od prvního březnového víkendu zpomaluje. Tuto středu laboratoře odhalily 7208 pozitivních na nákazu novým typem koronaviru. V mezitýdenním srovnání byl počet nových případů asi o 1600 nižší. Nadále vysoká je ale úmrtnost. V březnu zemřelo podle statistik ministerstva zdravotnictví 5779 s covidem, asi o 800 více než v dosud nejtragičtějším listopadu. Od začátku epidemie loni v březnu má Česko 26.586 zemřelých s covidem.

K dalšímu zpomalení šíření epidemie by mohly přispět kontroly dodržování izolace u nemocných a karantény u lidí, kteří přišli s nakaženým do kontaktu. Ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo, že podepsalo dohodu s policií, podle které jí budou krajské hygienické stanice předávat informace o karanténách a izolacích. Policisté budou moci informace využít při namátkových kontrolách včetně například silničních.

Pověřená hlavní hygienička Pavla Svrčinová novinářům řekla, že kontroly budou koordinovat krajští hygienici. "Minimálně jeden pracovník a jeden policista na okres budou kontrolovat osoby, které jsou dány do karantény či izolace," uvedla. V případě porušení karantény bude případ projednávat hygiena jako přestupek, případy nedodržení izolace projednají policisté jako možný trestný čin.

Lidé, kteří jsou kvůli covidu v karanténě či izolaci, dostávají od začátku března příspěvek k nemocenské až 370 korun za den. Stát chce příspěvkem motivovat lidi k hlášení rizikových kontaktů. Hygienici původně očekávali nárůst o 30 či 40 procent. Počet hlášených kontaktů se ale zatím nezvýšil, uvedla dnes hlavní hygienička Svrčinová. Lidé s potvrzeným covidem podle ní dál hlásí v průměru zhruba jednoho člověka, s nímž se setkali. Podle ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) ale takzvaná izolačka pomáhá "krotit epidemii". Podle údajů ministerstva práce jsou březnové počty lidí v karanténě a izolaci vyšší než za leden či únor.

Dříve se protiepidemická opatření v Česku, včetně fungování škol, řídila systémem PES. Ten by se už brzy mohl dočkat nové podoby. Dokument, který má stanovit postup a parametry pro zmírňování protiepidemických opatření, je podle ministra zdravotnictví Blatného ve velmi pokročilém stadiu přípravy. Čeká na stanoviska odborných skupin, řekl dnes novinářům. Původně ministerstvo avizovalo, že náhradu za protiepidemický systém PES představí hlavní hygienička do Velikonoc.

Jedním z opatření, kterými se ministerstvo snažilo omezit šíření epidemie, byla povinnost českých občanů prokázat se před návratem z rizikových zemí negativním testem na covid. Opatření resortu ale ve středu zrušil pražský městský soud s účinností od 5. dubna. Ministerstvo podle soudního senátu nevysvětlilo, proč nestačí občany podrobit opatřením teprve po návratu do země.

Ministr Blatný dnes před novináři opatření hájil jako lékařsky zdůvodněné. "Máme zkušenosti, že ve chvíli, kdy jeden nakažený vstoupí do letadla a stráví tam několik hodin, nakazí pravděpodobně deset nebo 20 lidí. Ti pak všichni vystoupí v Praze a mohou nakazit další," řekl. Ministr dodal, že jeho úřad se s rozhodnutím soudu teprve seznamuje. Později jeho úřad informoval o tom, že podmínky pro přicestování do ČR budou v návaznosti na rozhodnutí soudu upraveny během víkendu.

Zdroj