Ministr Šojgu se po třech týdnech vyjádřil k válce na Ukrajině. Spekulovalo se přitom, že je mrtvý

5 měsíce starý 40

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu se poprvé po třech týdnech veřejně vyjádřil k válce na Ukrajině. Na úterním zasedání rady ministerstva prohlásil, že Rusko „konzistentně naplňuje plán osvobození“ obou povstaleckých republik na Ukrajině. Informoval o tom server Ukrajinska pravda.

„Rusko důsledně provádí plán na osvobození samozvaných republik Doněcké a Luhanské,“ řekl Šojgu. Donbas produkující uhlí a ocel je ústředním bodem ruské kampaně za destabilizaci Ukrajiny od roku 2014, kdy Kreml použil své zástupce k založení separatistických „lidových republik“ v Luhansku a Doněcku.

Šojgu dále tvrdil, že západní země dělají vše pro to, aby prodloužily válku. „Rostoucí objem zahraničních dodávek zbraní jasně demonstruje jejich záměr vyprovokovat kyjevský režim k boji ‚do posledního Ukrajince‘,“ uvedl.

Ministr v poslední době komentuje vojenské události jen sporadicky. Na veřejnosti se téměř neukazuje a kolují spekulace o jeho zdravotním stavu. Kromě této třítýdenní odmlky zmizel také v březnu. Od 11. do 29. nepromluvil ani nebyl viděn na veřejnosti. Kreml to odůvodňuje tím, že byl  Šojgu zaneprázdněn svými povinnostmi a neměl čas na mediální aktivitu.

Hovořilo se také o tom, že prodělal rozsáhlý infarkt poté, co se ruský prezident Vladimir Putin rozčílil kvůli neúspěchům ruské armády na Ukrajině. Objevily se i zprávy o tom, že Šojgu zemřel.

Zdroj