Ministr USA odsouhlasil převod zabavených ruských prostředků na Ukrajinu

6 měsíce starý 11

foto Americký ministr spravedlnosti Merrick Garland na tiskové konferenci ve Washingtonu k vyšetřování úniku utajovaných amerických dokumentů, 13. dubna 2023.

Washington - Americký ministr spravedlnosti Merrick Garland povolil první převod zabavených ruských prostředků k použití na Ukrajině. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na prohlášení ministerstva. Ministr již dříve uvedl, že jde o prostředky, které Washington zkonfiskoval ruskému oligarchovi Konstantinu Malofejevovi, majiteli ruského nacionalistického televizního kanálu Cargrad.

Ministerstvo spravedlnosti již loni obvinilo Malofejeva z toho, že porušil sankce vyhlášené proti Rusku po jeho invazi na Ukrajinu. Mimo jiné měl poskytovat finance Rusům propagujícím separatismus na Krymu. Tehdy Garland rovněž oznámil, že "byly v souvislosti s porušením sankcí zabaveny miliony dolarů z účtu v americké finanční instituci".

"Jde o první převod propadlých ruských prostředků pro obnovu Ukrajiny," uvedl Garland. "Nepůjde ale o převod poslední," dodal podle agentury Reuters.

Malofejev je na americkém sankčním seznamu už od roku 2014. USA ho stejně jako Evropská unie, Ukrajina a Kanada podezírají ze spoluúčasti na anexi ukrajinského poloostrova Krym Ruskem a z podněcování ozbrojeného konfliktu na východě Ukrajiny, který propukl po anexi v roce 2014. Oligarcha tato obvinění odmítá a tvrdí, že se věnoval humanitární pomoci pro Krym a ukrajinský východ. Miliony na jeho americkém účtu mu byly zabaveny v červnu loňského roku, uvedla CNN.

Zdroj