Ministr vnitřní bezpečnosti USA Chad Wolf rezignoval

1 týden starý 8

Wolf v pondělí zveřejnil na Twitteru rezignační dopis, v němž svou demisi připsal „nejnovějším událostem“ včetně soudního rozhodnutí, které označilo jeho jmenování do pozice úřadujícího ministra vnitřní bezpečnosti za nezákonné. Uvedl také, že ve funkci skončí ještě týž den v 23:59.

Sídlo amerického Kongresu minulý týden během schůze k volebním výsledkům napadl dav Trumpových stoupenců, přičemž výtržnostem přispěl sám prezident. Šéf Bílého domu soustavně šířil nepravdivé a nepodložené informace o průběhu a výsledku voleb, na mítincích i na sociálních sítích burcoval své voliče a jen těsně před vypuknutím nepokojů své příznivce vyzval k pochodu na Kapitol. V důsledku nastalého chaosu zemřelo pět lidí.

Wolf, který stál v čele ministerstva 14 měsíců, označil vpád výtržníků do budovy Kongresu za „tragický a odporný“. Den po středečních událostech vyzval Trumpa, aby násilí na Kapitolu odsoudil. Prezident následně stáhl jeho nominaci na pozici řádného ministra vnitřní bezpečnosti.

Wolf opouští ministerstvo v době, kdy úřady přijímají mimořádná bezpečnostní opatření spojená s inaugurací nově zvoleného prezidenta Joea Bidena 20. ledna. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) podle médií varoval před plány na ozbrojené protesty nejen v hlavním městě Washingtonu, ale také u všech 50 státních kapitolů.

V reakci na středeční události na Kapitolu již oznámili odchod z Trumpova vládního týmu ministryně školství Betsy DeVosová a ministryně dopravy Elaine Chaová. Rezignaci podal například i náměstek bezpečnostního poradce Bílého domu Matt Pottinger či bývalý personální šéf Bílého domu Mick Mulvaney, který dosud působil jako zvláštní zmocněnec USA v Severním Irsku.

Zdroj