Ministr zahraničí Kulhánek se sešel se svým britským protějškem Raabem. Jednali o vztazích po brexitu i NATO

3 měsíce starý 25

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek v pondělí jednal v Londýně se svým britským protějškem Dominikem Raabem o vztazích obou zemí po vystoupení Británie z Evropské unie či o spolupráci v NATO. Kulhánek podle svého ministerstva přijel Raaba ujistit, že Británie je i po brexitu jedním z nejdůležitějších partnerů České republiky v zahraničí.

Londýn/Praha 19:27 19. července 2021

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek se svým britským protějškem Dominikem Raabem. | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí České republiky

Šéf české diplomacie podle sdělení Černínského paláce do Londýna přivezl i český pas britskému lordovi Alfredu Dubsovi, který se narodil v Praze a do Británie se dostal vpředvečer druhé světové války jako jedno z takzvaných Wintonových dětí.

Podle českého ministerstva zahraničí Kulhánek v Londýně zahájil „novou éru česko-britských vztahů po brexitu“. S Raabem hovořil mimo jiné o spolupráci v oblasti bezpečnosti nebo vzdělávání a o vztazích Británie s Evropskou unií.

„Měl jsem skvělé setkání se svým drahým kolegou Dominikem Raabem, diskutovali jsme o spolupráci a vztazích v zahraniční politice. Měli bychom pokračovat v rozvoji silných vazeb mezi EU a Spojeným královstvím a mezi našimi dvěma zeměmi, což je způsob zajištění míru a prosperity v Evropě i mimo ni,“ napsal Kulhánek na twitteru.

Velmi příjemné a produktivní setkání s mým 🇬🇧 kolegou @Dominic Raab. Mluvili jsme o zahraničně-politické spolupráci a 🇬🇧-🇨🇿 vztazích. Pracujeme na dohodě mezi našimi ministerstvy a smlouvě o policejní spolupráci. Ministra Raaba jsem pozval do ČR. Více zde: mzv.cz/jnp/cz/udalost…

17:46 – 19. 07. 2021

4 22

„Stabilní partner za kanálem La Manche"

„I s ohledem na historické kontakty nebo po silné podpoře Britů po Vrběticích je jasné, že Česko má za kanálem La Manche silného a stabilního partnera, na kterého se můžeme vždy spolehnout. Ostatně i v NATO zůstáváme s Británií na stejné palubě a potýkáme se s obdobnými výzvami. Naším úkolem je prohlubovat spolupráci na všech úrovních,“ řekl český ministr po jednání.

Ministři se podle české diplomacie dohodli na přípravě rámcové smlouvy o spolupráci a pravidelných konzultacích mezi oběma ministerstvy zahraničí. Hovořili také o připravované smlouvě o policejní spolupráci, která by umožnila snadnější výměnu informací a usnadnila boj s organizovaným zločinem.

‚Metody jako z dob stalinských represí‘. Kulhánek považuje rozhovor s Pratasevičem za zmanipulovaný

Číst článek

Ministr Kulhánek pozval svého kolegu na návštěvu České republiky, na okraj chystaného setkání ministrů zahraničí takzvané visegrádské čtyřky (V4; ČR, Slovensko, Maďarsko, Polsko) a Británie, uvedlo české ministerstvo zahraničí. „Jsem moc rád, že se britský ministr Raab hlásí ke svým českým kořenům, a proto jsem mu daroval knihu o Plzni, kde pobýval jeho otec,“ řekl Kulhánek. Raabův otec z Československa pocházel.

Český pas pro Alfreda Dubse

Šéf české diplomacie přivezl do Londýna český pas Alfredu Dubsovi, který je prvním česko-britským členem Sněmovny lordů. Byl jedním z 669 převážně židovských dětí, které Nicholas Winton v roce 1939 zachránil z Československa před transportem do koncentračních táborů.

Vystudovaný ekonom a bývalý poslanec Dubs se ve Sněmovně lordů zaměřuje na pomoc dětským uprchlíkům, lidská práva a také na posilování dobrých vztahů mezi ČR a Velkou Británií. „Bylo mi značnou ctí přivézt dnes český pas pro lorda Dubse, jehož celoživotní práce i toho, jak dokázal svůj osud přetavit do práce pro znevýhodněné, si velmi vážím,“ uvedl Kulhánek.

S lordem Kinnoullem, předsedou výboru pro EU ve Sněmovně lordů, jednal šéf české diplomacie o budoucnosti spolupráce EU a Británie, například o studentské mobilitě nebo o spolupráci v evropském sousedství. Společně také uctili padlé československé a britské piloty u památníku britského Královského letectva (RAF).

S britským lordem Kinnoullem jsem dnes položil věnec k památníku #RAF v Londýně. Mezi jmény na památníku je i 88 československých pilotů, kteří společně s Brity obětovali v Bitvě o Británii své životy za svobodu nejen Británie ale i celé Evropy. Nebudou nikdy zapomenuti! 🇨🇿🇬🇧

15:18 – 19. 07. 2021

8 50

V Británii nyní žije přibližně 100 000 českých občanů, kteří se po brexitu musejí registrovat v systému pro občany EU, pokud chtějí v zemi setrvat. I proto byla v minulých měsících rozšířena konzulární služba a zastupitelský úřad v Londýně posílil své kapacity na výkon agendy sociálních věcí.

ČTK

Zdroj