Ministři EU s Blinkenem potvrdili jednotný postup vůči Rusku, řekl Lipavský

3 měsíce starý 18

foto Ilustrační foto - Ministr zahraničních věcí ČR Jan Lipavský (na snímku z 30. prosince 2021).

Brusel - Ministři zahraničí zemí Evropské unie a šéf americké diplomacie Antony Blinken dnes potvrdili jednotný postoj obou stran k ruské hrozbě pro Ukrajinu. Po společném jednání to prohlásil český ministr zahraničí Jan Lipavský, podle něhož budou EU i Spojené státy nadále spolupracovat na přípravě sankcí pro případ, že by Rusko sousední zemi napadlo. Zástupci unijních vlád v dnešním společném prohlášení vyzvali Moskvu ke zklidnění situace a zopakovali, že sedmadvacítka je připravena přijmout masivní sankce.

Blinken se k zástupcům vlád evropského bloku připojil na dálku v době, kdy se Západ obává stupňujícího se tlaku Ruska na Ukrajinu, u jejíchž hranic má Moskva na 100.000 vojáků a těžkou vojenskou techniku. Své evropské kolegy seznámil s výsledky posledních jednání s Ruskem, k nimž k nelibosti řady unijních činitelů nemá EU na rozdíl od Washingtonu přístup.

"Nejúčinnější spolupráce je v oblasti sankčních režimů, které se v tuto chvíli připravují v uzavřeném režimu na obou stranách Atlantiku pro případ, kdyby se ta hrozba materializovala," řekl po jednání novinářům Lipavský. Připustil, že unijní země přitom nemají na konkrétní podobu sankcí stejný pohled, liší se však podle něj pouze v "drobných nuancích".

Blinken hovořil s evropskými spojenci den poté, co USA kvůli obavám z hrozící ruské invaze nařídily odjezd všem rodinám zaměstnanců svého velvyslanectví v Kyjevě. Podle Lipavského ze strany EU zatím podobný plán není na stole. Český ministr chce aktuální situaci podrobně probrat v úterý, kdy v jeho úřadu v Praze zasedne krizový štáb.

Zdroj