Ministři v čele s Fialou jsou v Kyjevě. Delegaci zpozdilo ostřelování oblasti

4 měsíce starý 37

 ČTK

ČTK

Zástupci české vlády v čele s premiérem Petrem Fialou přijeli do Kyjeva. Schůzky s ukrajinskou vládou se vedle Fialy zúčastní tři vicepremiéři a čtyři ministři, uvedla Česká televize. Podle fotografií zpravodaje Radiožurnálu zveřejněných na twitteru je součástí české delegace například ministr financí Zbyněk Stanjura a ministr vnitra Vít Rakušan. Přítomen je i poradce premiéra pro evropské záležitost Tomáš Pojar.

Vojáci čestné stráže připravují v Kyjevě vztyčení ukrajinské státní vlajky na snímku z 23. srpna 2022, den před oslavami výročí nezávislosti Ukrajiny | Foto: ČTK

Ministři české vlády mají v Kyjevě se svými ukrajinskými protějšky jednat o poválečné obnově Ukrajiny či ukrajinských uprchlících na českém území. Společné zasedání obou kabinetů provází kvůli trvající ruské vojenské invazi na území Ukrajiny přísná bezpečnostní opatření.

Lidé na ulici v Kyjevě během útoku dronů na ukrajinskou metropoli, 17. října 2022

V Kyjevě se ráno ozvala série výbuchů. Exploze zněly i dalšími městy

Úřad vlády proto dosud ani nezveřejnil přesné složení delegace, která by se kromě jednání s ukrajinskými protějšky měla zřejmě setkat také s tamním prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Do Kyjeva česká delegace přijela zhruba s hodinovým zpožděném oproti plánům, důvodem byly dnešní výbuchy v oblasti. Ruské rakety totiž podle kyjevských úřadů dnes ráno opět mířily na civilní infrastrukturu metropole.

Premiér Petr Fiala už krátce po začátku ruské invaze na Ukrajinu tamní hlavní město navštívil. V polovině března společně s polským premiérem Mateuszem Morawieckým a slovinským předsedou vlády Janezem Janšou vyrazil do Kyjeva, který se snažily obklíčit ruské jednotky. Ukrajinský prezident Zelenskyj tehdy návštěvu označil za silný projev podpory napadené země.

Zdroj