Ministři zahraničí Ruska a Číny se dohodli na posílení spolupráce

4 měsíce starý 25

foto Ilustrační foto - Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Peking - Rusko a Čína se dohodly na dalším posílení spolupráce "v nynější složité mezinárodní situaci". Po dnešním setkání čínského šéfa diplomacie Wang Ia s jeho ruským protějškem Sergejem Lavrovem to podle agentury Interfax uvedlo ruské ministerstvo zahraničí. Wang a Lavrov se sešli ve východočínské provincii An-chuej, která hostí regionální schůzku o Afghánistánu.

Spolupráce Číny a Ruska by měla zahrnovat koordinaci zahraniční politiky obou zemí a jednotný postoj ke světovým otázkám, napsala agentura Interfax.

Ze zpráv ruských a čínských médií není jasné, zda spolu ministři hovořili o ruské invazi na Ukrajinu, která začala 24. února. Čína je považována za jednoho z nejbližších spojenců Moskvy, k ruské agresi vůči sousední zemi dosud nezaujala jasné stanovisko. Peking se však opakovaně vyjádřil proti bezprecedentním sankcím, které na Rusko uvalil Západ. Trvá na tom, že bude s Moskvou udržovat normální hospodářskou a obchodní výměnu. Čína také odmítla odsoudit ruský vpád do sousední země.

"Čínsko-ruské vztahy prošly od začátku roku novými zkouškami v souvislosti se změnami na mezinárodní scéně, obstály v nich a udržely si správný směr," prohlásil dnes Wang na schůzce s Lavrovem. "Touha obou stran rozvíjet vzájemné vztahy dále zesílila," dodal s tím, že je připraven se svým ruským kolegou posunout spolupráci obou zemí na novou, vyšší úroveň.

"Rusko má zájem stabilně a důsledně rozvíjet vztahy s Čínou," uvedl dnes Lavrov, který již před dvěma dny prohlásil, že vztahy Ruska s Čínou jsou nejsilnější v historii. Čínské ministerstvo obrany ve stejný den vyzvalo k dialogu a jednání, které jsou podle Pekingu jediným způsobem, jak vyřešit "ukrajinskou krizi".

Západní lídři již naléhali na čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby se jeho země vymezila vůči Rusku. Americký prezident Joe Biden varoval Peking, že pokud pomůže Kremlu, bude čelit důsledkům svého rozhodnutí. Šéf Bílého domu také připomněl počet amerických a zahraničních společností, které od začátku invaze opustily Rusko. Britský premiér Boris Johnson upozornil čínského vůdce, že je třeba zvýšit tlak na ruského prezidenta Vladimira Putina, aby stáhl své vojáky.

Zdroj