Ministry EU čeká příprava summitu a debata o polské justici

5 měsíce starý 29

foto Ilustrační foto - Ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek.

Lucemburk - Přípravě jednání prezidentů a premiérů zemí Evropské unie se dnes budou věnovat ministři pro evropské záležitosti členských zemí. Budou ladit závěry nadcházejícího summitu, kde se lídři chystají vyzvat k dalším krizovým zásahům proti vysokým cenám energií. Ministry, jejichž jednání povede zástupce české vlády Mikuláš Bek, čeká také debata o možné reformě pravidel pro volby do Evropského parlamentu nebo o stavu právního státu v Polsku.

Unijní summit se bude ve čtvrtek a v pátek zabývat zejména dalšími dopady ruské invaze na Ukrajinu a největší diskusi očekávají diplomaté kolem otázek energetiky. Ministři dnes budou mít na stole aktuální návrh závěrů jednání lídrů, který hovoří mimo jiné o přípravě stropu na cenu plynu využívaného k výrobě elektřiny. Na toto téma však mají unijní vlády dosud rozdílné názory a některé se stanovením maximální ceny nesouhlasí.

Ministry čeká rovněž další ze série slyšení týkající se problémů s právním státem v Polsku. Evropská komise není zcela spokojena s tím, jak Varšava plní požadované úpravy reformy justice, která podle Bruselu ohrozila nezávislost tamních soudů včetně toho nejvyššího. Ministerská debata přichází ve chvíli, kdy komise pohrozila Varšavě nevyplacením zásadní části peněz z fondů určených na rozvoj méně vyspělých regionů a blokuje i finance z mimořádného pandemického fondu obnovy.

Ministři se budou bavit také o návrzích Evropského parlamentu, podle nichž by měla EU změnit systém evropských voleb. Europoslanci chtějí zavést nadnárodní kandidátní listiny, snížit práh stran pro zvolení do EP a sjednotit den voleb po celé unii. Řada států se k tomu dosud stavěla skepticky, a diplomaté proto nečekají shodu.

Zdroj