Minulé volby sázel na strach z uprchlíků, teď je vítá. Orbán se pokusí o čtvrté volební vítězství

4 měsíce starý 26

Maďarský premiér Viktor Orbán se na konci týdne pokusí už o čtvrté volební vítězství v řadě. Jeho předvolební kampaně se od sebe v předešlých letech moc nelišily. Strašil Georgem Sorosem, diktátem z Bruselu a ohrožením tradičních křesťanských hodnot. Jeden motiv mu letos v kampani chybí a to jsou migranti. Válka na Ukrajině nastavila jiná pravidla a Ukrajinci v Maďarsku dostávají ve velkém azyl.

Budapešť 21:26 29. března 2022

Maďarský premiér odmítal kvóty a téma migrace vracel v každé kampani i když nebylo zrovna aktuální | Zdroj: Reuters

„Ti, kteří nedělají vše pro ochranu vnějších hranic Evropské unie, nejsou přáteli Schengenu, ale jeho nepřáteli. Ať už z toho vyplývají politické, morální nebo technické problémy, tak pokud nedokážeme zajistit své vlastní hranice – nehledě jak náročné a drahé to je – tak zničíme Schengen my sami,“ deklaroval během migrační krize maďarský premiér Viktor Orbán.

Poslechněte si celou reportáž Pavlíny Nečáskové

O tom, že je jedním z nejhlasitějších odpůrců přijímání migrantů, není pochyb. Maďarsko v roce 2015 postavilo na hranicích se Srbskem plot, v uprchlických táborech pak drželo týdny žadatele o azyl, což se dostalo k Soudnímu Dvoru Evropské unie.

Maďarský premiér odmítal kvóty a téma migrace vracel v každé kampani, i když nebylo zrovna aktuální. Vytvořil mýtus o tom, že jeho největší nepřítel, americký miliardář George Soros, chce ochromit Evropu a zaplavit ji migranty. Pak přišla válka na Ukrajině a Viktor Orbán musel změnit karty. 

The people of Budapest responded to Zelenskyy's message to Orbán: new shoes added to the famous Holocaust monument on the Danube bank, where the Arrow Cross mob (the Hungarian nazis) shot thousands of Jews into the river in between October 1944 and January '45. pic.twitter.com/0JFSiZJkjo

— János Széky (@szekyjanos) March 27, 2022

„Naše populace, lidé, co tady žijí, rádi pomohou všem, kteří to potřebují a nemohou pokračovat dál ve své cestě. Tady platí skutečné maďarsko-ukrajinské přátelství mezi námi všemi,“ řekl Orbán.

Křesťanská povinnost

Do Maďarska už přišlo z Ukrajiny přes 350 tisíc uprchlíků. Budapešť udělala výjimku ve své nulové toleranci vůči azylantům a všem, kdo z válečné země dorazí, garantuje speciální status.

Směřování na západ, nebo na východ? Maďaři už za týden zvolí nový parlament, šance jsou vyrovnané

Číst článek

Nejsou mezi nimi pouze Ukrajinci, Maďarsko výjimečně stejně jako ostatní země garantuje azyl všem, kteří z válečné země přijedou, i když odtamtud nepochází, třeba jako mladý Ind.

„Studoval jsem na Ukrajině medicínu. Za poslední dny se situace na Ukrajině výrazně zhoršila. Neustálé ostřelování, rakety dopadly přímo před námi. Nešlo zůstat,“ vysvětlil Radiožurnálu. 

Zatímco dřív museli cizinci požádat o azyl ještě předtím, než vstoupí na maďarské území, ti z Ukrajiny získají automaticky nárok na ubytování, zdravotní péči a stravu. Viktor Orbán to vysvětluje tak, že pomoc Ukrajincům je křesťanská povinnost všech a že se jedná o lidi, kteří podle něj utíkají ze skutečné války.

A to je prý velký rozdíl ve srovnání s těmi, kteří přijíždějí z jiné části světa jen proto, aby se měl lépe. Tak definuje maďarský premiér třeba Syřany, kteří hledali azyl v Evropě a kteří také utíkali před válečným konfliktem v rámci uprchlické krize před sedmi lety.

Pavlína Nečásková

Zdroj