Mírová vyjednávání mezi Moskvou a Kyjevem skončila, na výsledky se čeká

4 měsíce starý 128

foto Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan (uprostřed) hovoří v Istanbulu k členům delegací Ruska (vlevo) a Ukrajiny před začátkem mírových vyjednávání, 29. března 2022.

Istanbul/Kyjev/Ženeva - Mírová vyjednání v Istanbulu mezi delegacemi Ruska a Ukrajiny skončila, uvedla podle agentury Reuters ukrajinská ambasáda v Turecku. Moskva i Kyjev dříve uvedly, že od prvních rozhovorů tváří v tvář od začátku tohoto měsíce nečekají průlom. Hovorů se podle Kremlu neoficiálně účastnil i ruský miliardář Roman Abramovič, o jehož zapojení do jednání o příměří v posledních dnech hovořila západní média.

Jednání delegací v istanbulském paláci Dolmabahçe na evropském břehu Bosporu začalo krátce po 10:30 místního času (9:30 SEČ), po proslovu tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, napsala turecká agentura Anadolu. Podle ukrajinské ambasády v Ankaře hovory začaly nejprve na úrovni vedoucích delegací, zbytek zástupců se k nim přidal později.

Zástupci obou zemí jednali s přestávkami zhruba čtyři hodiny. Zatím není jasné, zda budou pokračovat i ve středu, napsala agentura Reuters.

"Právě teď jsou v chodu intenzivní vyjednávání o některých významných otázkách, nejdůležitější z nich je dohoda na mezinárodních bezpečnostních zárukách pro Ukrajinu. S takovou dohodou budeme moci ukončit válku," uvedl dříve poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak. Druhým zásadním tématem je podle něj zajištění příměří, díky kterému se vyřeší humanitární problémy, kterým Ukrajinci čelí.

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba v pondělí uvedl, že nejambicióznějším cílem Kyjeva je v Istanbulu vyjednat příměří. Podle vysoce postaveného nejmenovaného amerického činitele se ale ruský prezident Vladimir Putin nezdá být připraven přistoupit na kompromis, který by vedl ke konci války, píše Reuters.

Vyjednavači Kyjeva a Moskvy, jejíž vojska 24. února vpadla na Ukrajinu, se osobně dříve několikrát setkali v Bělorusku, naposledy 7. března. O tři dny později se na okraj diplomatického fóra v turecké Antalyi setkal šéf ruské diplomacie Ruska Sergej Lavrov s Kulebou. Od té doby delegace jednaly prostřednictvím videokonferencí. Setkání po více než třech týdnech začalo vlažně, uvedl reportér ukrajinské televize.

"Bylo to chladné přivítání, bez podání rukou," uvedl reportér, aniž bylo jasné, zda byl prvního setkání delegací přítomen, nebo informaci dostal od jeho účastníků.

Agentura Reuters dříve informovala, že se na jednání osobně dostavil i Abramovič, který je kvůli ruské invazi na Ukrajinu na sankčních seznamech EU či Británie. Kreml minulý týden uvedl, že se oligarcha do vyjednávání zapojil pouze v počáteční fázi. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes potvrdil, že se Abramovič mírových rozhovorů v Istanbulu účastní, ale nikoliv jako oficiální člen ruské delegace. S jeho zapojením však podle něj souhlasila Moskva i Kyjev.

Podle dřívějších informací médií se u Abramoviče a dalších dvou účastníků jednání mezi Moskvou a Kyjevem na začátku měsíce projevily příznaky otravy. Peskov dnes podobné zprávy odmítl, nezakládají se podle něj na pravdě a jsou součástí "informační války".

Zdroj