Místopředseda komunistů se pustil do Pirátů. Obvinil je, že vyvolávají démony zla

4 měsíce starý 25

Poslanec a místopředseda komunistické strany Stanislav Grospič ostře zaútočil na Piráty. V době, kdy Pirátská strana je napadána a kritizovaná za příliš levicové nápady a například ministryně financí Alena Schillerová v souvislosti s nimi hovoří o neomarxismu a říká, že mají extrémní levicové názory, takže možnost koalice hnutí ANO s nimi je pro ni naprosto vyloučená, Grospič naopak partaj v čele s Ivanem Bartošem obviňuje z tvrdého antikomunismu a vyvolávání démonů zla. Čím si to vysloužili? 

Předsedu sněmovního mandátového a imunitního výboru a místopředsedu ústavně právního výboru Grospiče totiž rozčílilo to, že se jeden z poslanců za Pirátskou stranu přidal k lidoveckému návrhu na snížení penzí někdejších funkcionářů Komunistické strany Československa. A nebyl to poslanec ledajaký. Byl to hned předseda jejich poslaneckého klubu Jakub Michálek.

Dále čtěte

Michael Kocáb a Michal Pavlíček (ČTK)

Koncert PRAŽSKÝ VÝBĚR SYMPHONY oslaví 30 let bez sovětských okupantů. Pokřtíme na něm Týdeník FORUM

Redakce internetového deníku FORUM 24 pořádá spolu s partnery jedinečnou akci: Koncert Michaela Kocába, Michala Pavlíčka a Českého národního ...

číst článek »

Při projednávání návrhu křesťanských demokratů Michálek označil na logické, aby v současném průběžném penzijním systému dnešní generace neplatily podle jeho názoru supervysoké důchody bývalých komunistických představitelů. Také připomněl, že komunistický režim je podle našich zákonů zločinný a nelegitimní.

Jakub Michálek, který stejně jako Grospič působí coby místopředseda ústavně právního výboru sněmovny, chce rovněž prosadit vyšší penze pro středoškoláky, kteří byli za minulého režimu vyloučeni pro své názory ze studia, a pro oběti tehdejšího zneužívání ochranného dohledu. To vše zřejmě komunistického funkcionáře Stanislava Grospiče pobouřilo.

Na webových stránkách KSČM napsal: „K návrhu představitele KDU-ČSL Jurečky na postih bývalých funkcionářů KSČ snížením důchodů, což by mělo být schváleno v novele důchodového pojištění, se přidali Piráti osobou Michálka a vyhnali návrh do krajnosti. Je to nebezpečný precedent. Po třiceti letech, jedenapůlgeneračním intervalu, jim nejde vůbec o valorizaci důchodů, důstojné stáří a takovou životní úroveň seniorů, která jim zabezpečí důstojný plnohodnotný život za práci odvedenou pro společnost, jako výraz poděkování za výchovu svých dětí. Co konečně čekat od KDU-ČSL, jejíž představitelé navštěvují sudetoněmecké srazy a přebírají od jejich představitele Bernda Posselta nejvyšší ocenění? Co čekat od těch, kteří tak rádi zapomínají svou lidoveckou částí strany na své angažmá v Národní frontě? Možná by se uvnitř KDU-ČSL mohli začít vylučovat navzájem a posuzovat, kdo více kolaboroval v době před rokem 1989,“ vztekal se Grospič, který neváhal vytáhnout ani sudetoněmeckou kartu a použít ji proti lidovcům.

Kult vúdú

Vzápětí se však opět vrátil k Pirátské straně a začal dštít síru pro změnu na ni: „Piráti? Možná se někdo podiví nad jejich chováním. Tváří se jako neviňátka, jež se pouze učí a studují obklopeni odborníky, kteří znají na vše lék. Společnost chtějí sjednocovat, bourat a odstraňovat nešvary, potírat, odhalovat korupci. V praxi, myslím si, nezvládají řízení obcí a měst a nyní ani krajů, kam byli právoplatně navoleni. Ano, jsou možná obklopeni odborníky. Cítí se však nedocenění. Neznají žádný univerzální recept. Vždyť třeba covidový, respektive pandemický zákon je jejich dítě, a jak se ukázalo, není to žádný všelék. Nyní vsadili na tvrdý antikomunismus a vyvolávání démonů zla. Docela by se mi chtělo říct na kult vúdú. To by ale nejspíš byla urážka mnohdy velice moudrých starých mužů, kteří dokázali ve svých kmenových společenstvích léčit a pomáhat,“ pojal kritiku Bartošovy strany komunistický poslanec celkem zeširoka a dostal se při ní od lidoveckého návrhu dost daleko.

Dále čtěte

Marta Semelová, KSČM  (ČTK)

Komunisté i sociální demokraté vsadili na ženský element na kandidátkách. KSČM vyhrála, ale užitek z toho mít nebude

Klíčovým faktorem, který ovlivní sestavování vlády po říjnových volbách do poslanecké sněmovny, bude to, zda se do dolní komory parlamentu ...

číst článek »

Zajímavé, jak stačila Michálkova podpora jedné legislativní změny, a Grospič se neudržel a začal proti Pirátům vytahovat kdeco. Ono to nakonec dává celkem smysl. Komunisté jednak Pirátskou stranu chápou jako svého konkurenta, který jim přebírá mladé levicověji naladěné voliče. A pak koalice Pirátů a Starostů a nezávislých v případě, že by sestavovala vládu, určitě není nakloněna tomu, aby komunistické straně poskytla jakýkoli postor a ústupky výměnou za podporu vládního kabinetu na rozdíl od Andreje Babiše a hnutí ANO, takže ani představitelé KSČM nemají důvod vystupovat vůči Pirátům smířlivě.

Stanislav Grospič svůj článek uzavírá takto: „Piráti naoko budou bořit zaběhlé pořádky, brojit proti korupci, ale zároveň budou udržovat současný společenský establishment i vládnoucí elitu. Konečně ani v minulosti piráti vlastně nikdy nic, žádnou loď nevyrobili, ani žádnou věc potřebnou k životu, jen si ji šikovně opatřili na úkor jiných. Chudým získané bohatství také nerozdávali. Naopak. Přiznávám se, že se obávám, že tento scénář chystají i pro naši republiku.“

To už je učiněná absurdita. Pokud někdo udržuje současný společenský establishment a vládnoucí elitu, jsou to samozřejmě komunisté, kteří mají mnohem lepší vztahy s premiérem Andrejem Babišem a prezidentem Milošem Zemanem než Piráti. Byla to také komunistická strana, která donedávna podporovala Babišovu vládu, ale drží ji u moci vlastně stále i poté, co jí vypověděla toleranci, protože při nedávném hlasování o nedůvěře vládě, jí komunističtí poslanci nedůvěru nevyjádřili, takže Babišův kabinet při hlasování obstál.

Stejně tak je mimo, když zrovna komunista zdůrazňuje, jak piráti v minulosti žádnou loď, ani žádnou věc potřebnou k životu nevyrobili, jen si ji šikovně opatřili na úkor jiných. Chce tím snad Grospič říct, že komunisté nikomu nikdy nic nesebrali, a když, tak všechno rozdali chudým a nic si nenachali?

Zdroj