Mládek, Suchý nebo Hřebejk. Umělci jsou proti sloučení Moravského divadla a Moravské filharmonie

3 měsíce starý 18

Umělci z celé republiky vyjádřili otevřeným dopisem svůj nesouhlas s rozhodnutím vedení olomoucké radnice sloučit Moravské divadlo a Moravskou filharmonii do jednoho subjektu.

Olomouc 22:14 1. června 2023

Divadlo v Olomouci existuje již přes sto divadelních sezon | Foto: David Jahoda | Zdroj: Český rozhlas

K výzvě proti sloučení těchto kulturních institucí adresované primátorovi Miroslavu Žbánkovi (ANO) a jeho náměstkovi Viktorovi Tichákovi (ProOlomouc a Piráti) se dosud připojilo sedm desítek českých umělců.

Patří mezi ně například houslista Václav Hudeček, dirigenti Tomáš Netopil a Petr Vronský, operní pěvkyně Dagmar Pecková, režiséři Olga Sommerová, Václav Marhoul, Jan Hřebejk, Břetislav Rychlík, zakladatel Semaforu Jiří Suchý, bývalý ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) či písničkář Jaroslav Hutka, zpěvák Ivan Mládek nebo sochař Otmar Oliva.

Mládek, Suchý nebo Hřebejk. Umělci jsou proti sloučení Moravského divadla a Moravské filharmonie

Otevřený dopis, který inicioval olomoucký senátor Lumír Kantor z opoziční KDU-ČSL, reaguje na nedávné usnesení rady, která rozhodla o dalším kroku vedoucímu ke sloučení obou kulturních institucí. Padl i termín transformace.

Umělci vyjadřují nad tímto krokem obavy, v otevřeném dopise zároveň poukazují na to, že divadlo v Olomouci existuje již přes sto divadelních sezon a Moravská filharmonie je druhou nejstarší českou filharmonií. Je zjevné, že ztráta svébytnosti i značky povede ke kritickému snížení umělecké a provozní kvality,“ stojí v dopise.

Umělci tímto krokem chtějí podpořit zachování současného stavu uspořádání významných institucí olomoucké kultury.

Myslím, že nikdo, ani zaměstnanci, současný stav zachovat nechce. Současný stav je opravdu velmi tristní stav, kdy se každý rok bojuje o každou korunu, instituce strádají, potřebují více peněz a město nemá odkud je vzít. Hledáme cesty, jak současný stav, který není dobrý, zlepšit,“ řekl ve středu náměstek Tichák.

Divadelní hrou proti válce. V Olomouci proběhne akce v rámci celosvětového čtení ukrajinských her

Číst článek

Signatáři městu navrhují, aby pro zachování samostatnosti obou kulturních institucí zajistilo jejich vícezdrojové financování, a to ve spolupráci města Olomouce, Olomouckého kraje i ministerstva kultury. Podle Ticháka se však o vícezdrojovém financování hovoří léta, nikdy se však tyto úvahy nedotáhly do konce.

Aktivně se o to snažíme, s Olomouckým krajem aktivně vyjednáváme. Nic z toho, co se bude rozhodovat v pondělí na zastupitelstvu, tato jednání nijak neohrozí. Nebudeme na zastupitelstvu rozhodovat o slučování, či neslučování, ale o tom, jakým směrem se vydat, doplnil Tichák.

Problémy s financováním řeší obě kulturní instituce dlouhodobě. Moravská filharmonie Olomouc musela letos zrušit festival s dlouholetou tradicí Dvořákova Olomouc. Důvodem byl právě nedostatek peněz. Napjatá je i ekonomická situace Moravského divadla. Podepsalo se to i na dramaturgickém plánu pro příští sezonu – divadlo muselo snížit počet premiér a zároveň zvýšit kvůli rostoucím nákladům vstupné zhruba o deset procent.

ČTK, bam

Zdroj