Mládí vzad, zkušenost nade vše. České fotbalové kluby v odvaze válcuje především Dánsko

4 měsíce starý 30

Napřed je nutné rozlišit povahu lig. Tuzemská nejvyšší soutěž sice dopřává mladíkům větší minutáž než anglická Premier League, italská Serie A i španělská La Liga, jenže tyto destinace jsou pro fotbalisty – i ty české – vysněnou cílovou stanicí. Většinou platí, že přicházející hráči ze zahraničí už jsou takzvaně hotoví, kompletní a příliš prostoru k posunu nemají.

O to pro Fortuna ligu hůř, že i soutěže, které jsou podobně kvalitní jako třeba anglická liga – konkrétně německá bundesliga nebo francouzská Ligue 1 – sází na mladíky více než v Česku.

Průměrný věk sestav, které v tuzemsku od 1. ledna 2021 do 21. března 2022 nastoupily, je 27,2 let. A hráči ještě čekající na oslavu 21. narozenin dostali pouze 6,2 procenta možného herního času. Směrodatné je porovnávat Fortuna ligu se zeměmi, které jsou na tom v klubovém žebříčku UEFA podobně. A kolem 16. České republiky se pohybuje Švýcarsko, Řecko, Dánsko nebo Chorvatsko.

Kolik procent času dostali hráči do 21 let ve vybraných ligách?

  • FORTUNA LIGA: 6,2 %
  • PREMIER LEAGUE (ANGLIE): 4,4 %
  • BUNDESLIGA (NĚMECKO): 7,1 %
  • SUPERLIGA (DÁNSKO): 16,5 %
  • BUNDESLIGA (RAKOUSKO): 13,3 %

Nejvyšší soutěže v Dánsku nebo Rakousku mohou být považovány za jakousi výchovnou stanici pro top evropské ligy. Ty si největší talenty vyzobávají zpravidla poté, co prokážou výkonnost právě v méně prestižních ligách, kde začali už coby teenageři.

Zajímavou líhní je dánská Superliga, která v žebříčku CIES poměrně suverénně obsadila první místo. Mladíci do 21 let odehráli v průměru 16,5 % možného času, tedy o deset více než v Česku. V závěsu je rakouská bundesliga s číslem 13,3 %. Přes desetiprocentní hranici se dostávají ještě nejvyšší soutěže v Srbsku, Švýcarsku, Norsku, Nizozemsku nebo Chorvatsku, kde je mimochodem nejnižší věkový průměr nasazovaných hráčů – 25,3.

Pokud někde – mimo evropské nejprestižnější soutěže – nemají fotbaloví „jinoši“ na růžích ustláno ještě výrazněji než ve Fortuna lize, je to v Turecku (2,3 %) a Řecku (3,2 %).

Lze vydedukovat, že české kluby více než ty porovnatelné z jiných zemí starého kontinentu, volí jistotu před riskem. Mladší jedince mohou výhodně prodat, pokud nastoupí a budou dobří, ovšem raději sází na to, že se zkušenějšími je větší šance udělat výsledky. A není třeba hazardovat s nadějnými – ale velkým fotbalem neotřískanými – hráči.

Zdroj