Mladiství a nákup alkoholu? Žádný problém, uspějí ve třech ze čtyř případů

3 měsíce starý 52

Mladý figurant byl úspěšný hned při prvním nákupu v devět hodin ráno v pražské Štěpánské ulici. Jen o kousek dál, v Jindřišské, uspěl znovu. Muž na pokladně působil dojmem, že nerozumí česky.

„To všechno se zohlední ve správním řízení. Pokuta může být 10, 20, 50 a v případě opakovaného zjištění 100 tisíc korun, ale zákon hovoří o pokutě až do jednoho milionu korun,“ vysvětlil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Tři ze čtyř případů

Teprve ve třetím obchodě prodavačka požádala figuranta o občanský průkaz, aby si ověřila jeho věk. A mladík odešel s nepořízenou. Ale ne nadlouho – další pokus mu vyšel. Tentokrát přes samoobslužnou pokladnu s asistencí prodavačky.

„Chtěla bych se v zastoupení společnosti Billa nejprve omluvit za pochybení našeho zaměstnance. Prodej alkoholu a cigaret mladistvým je v našich obchodech zakázán a personál má jasné instrukce, jak při jejich prodeji postupovat. Interní předpisy byly porušeny zaměstnancem externí agentury a naše společnost z toho vyvodí patřičné důsledky,“ sdělila mluvčí obchodního řetězce Dana Bratánková.

Podle inspektorů se chování prodejců proti loňsku nijak výrazně nezměnilo. Podobné kontroly, podobní figuranti a stejná čísla jako dnes. „U tří ze čtyř případů jsme průměrně byli úspěšní. Tam se zohledňují určité aspekty – jestli je to poprvé, nebo zda provozovna měla i jiné problémy,“ řekl Fröhlich.

Závislosti mladistvých

Prodej alkoholu mladistvým vidí psycholožka Marie Funke jako zásadní problém. „Prodejce, který mladému člověku prodá alkohol, by si měl uvědomit, že ho ohrožuje nejen rozvojem nějaké závislosti, ale také na životě,“ upozornila Funke s tím, že lockdown i následné uvolnění koronavirových opatření mají na rozvoj závislostí vliv.

Vloni Česká obchodní inspekce provedla přes pět tisíc takovýchto kontrol zaměřených na prodej alkoholu nebo tabákových výrobků mladistvým. Pokuty dohromady za 25 milionů korun rozdala více než dvěma tisícům obchodů.

Zdroj