Mlč a nekaž závody. Oxfordská univerzita údajně tlačila na dívku, ať zatají znásilnění

1 týden starý 5

Znásilněním měl na konci října skončit alkoholem prosycený studentský mejdan. Nejmenovaná studentka tvrdí, že přebrala a přišla k sobě u spolužáka v pokoji při souloži, k níž nedala a ani nebyla s to dát souhlas.

Spolužák, který je členem atletického týmu, sice obvinění ze znásilnění odmítá, týden po incidentu ale dívce poslal omluvný dopis. „Hluboce lituji, že jsem ti ublížil a překročil hranici,“ napsal podle Daily Mailu.

Na policii dívka nešla, dva dny poté ale prý skutečnost ohlásila vedení atletického družstva. Zároveň požádala univerzitu o psychologické sezení a předala oficiální oznámení tamnímu proktorovi, tedy úředníkovi, který řeší se studenty právní záležitosti.

Ten se tím ale vzhledem k tomu, že znásilnění neoznámila na policii, odmítl zabývat, a tak se studentka rozhodla promluvit s novináři. Bylo to zrovna v době příprav na letošní ročník tradičních veslařských závodů mezi týmy oxfordské a cambridgeské univerzity, které se konaly 4. dubna.

Poté, co svůj příběh dívka odvyprávěla médiím, ji univerzita požádala, aby zavolala vedoucí ženského veslařského klubu, profesorce Leanne Hodsonové. Konverzace s ní ale nedopadla vůbec dobře.

WE stand in solidarity with the student who has reported an alleged rape. Oxford University's response has failed her: it is clear that boat races are still considered more important than protecting and listening to young women. https://t.co/zlE64GVYb5

— Women's Equality Party (@WEP_UK) April 7, 2021

„Cítila jsem se pod nátlakem. Profesorka Hodsonová mě obvinila ze zkažení svátku a řekla, ať se zamyslím na tím, jaký to bude mít dopad na reputaci závodu, na sponzory a ať si uvědomím, že by mohl být závod úplně zrušen,“ svěřila se studentka Telegraphu.

Oxfordská univerzita odmítla případ komentovat, ale ujistila, že bere všechna podezření ze sexuálních útoků vážně. „Na všechna oznámení sexuálního násilí a obtěžování vždy reagujeme obratem a řešíme je co nejrychleji,” uvedl mluvčí univerzity. Možnost odborného poradenství je podle univerzity zajištěna.

Zda se dívka nakonec obrátí na policii, není zatím jasné.

Zdroj