Mnoho lidí využilo možnost prohlédnout si opravené Muzeum hl. m. Prahy

před 4 týdny 46

foto Muzeum hlavního města Prahy, zpřístupnilo svou zrekonstruovanou hlavní budovu na Florenci v rámci Pražské muzejní noci, 15. června 2024.

Praha - Velký zájem návštěvníků vzbudila dnes možnost prohlédnout si v rámci Muzejní noci nově opravenou budovu Muzea hlavního města Prahy (MHMP) na Florenci. Po sedmé hodině večer již fronta čítala přes 300 lidí. Při čekání si mohli poslechnout hudbu či pořídit jídlo a pití v připravených stáncích. V hlavním městě se dnes při sedmnáctém ročníku Muzejní noci otevřelo 30 muzeí, galerií a dalších kulturních institucí. Zájemci mohou navštívit například Městskou knihovnu, Muzeum Karla Zemana, Národní zemědělské muzeum nebo galerii Kunsthalle.

"My v současnosti připravujeme expozice a výstavy, kterými budeme otevírat budovu pro širší veřejnost na začátku jara příštího roku. Ale protože je dokončená dominantní část rekonstrukce, tak jsme chtěli lidem dopřát v průběhu Muzejní noci možnost, aby viděli tu krásu hned potom, co je dokončená," řekl ČTK ředitel MHMP Ivo Macek. Budova se opravuje od roku 2020, dnes mohou návštěvníci vidět prázdné prostory a prezentaci nové vizuální identity muzea. Macek očekává, že by do půlnoci mohlo budovou projít až 10.000 lidí.

Muzeum se podle ředitele mění tak, aby oslovilo větší část veřejnosti, především rodiny s dětmi. Má se stát takzvaným sousedským muzeem. "Máme být přívětiví, máme být hraví, nebrat se tak smrtelně vážně," prohlásil. Také prostor před budovou by se měl podle něj v budoucnu proměnit. Vzniknout by zde mělo náměstí, kde se budou moci pořádat festivaly, outdoorové výstavy nebo trhy. Dodělat je potřeba také muzejní kavárnu.

Na jaro připravuje muzeum značnou audiovizuální výstavu o jeho nejznámějším předmětu - modelu Prahy z první poloviny 19. století od Antonína Langweila. "Model bude ukázán rozložen a celé patro bude navozovat atmosféru 19. století. Poprvé v ČR bude instalována imerzní projekce, kdy promítáte i na podlahu, na stěny a vy se dostanete vlastně dovnitř toho příběhu a budete jím obklopen," vysvětlil Macek.

Muzea, galerie a památkové objekty nabízejí při muzejní noci návštěvníkům kromě klasických prohlídek stálých expozic například také koncerty, divadelní představení, výtvarné dílny či přednášky. Cílem je vzbudit zájem o muzea a podobné instituce. Vstupy jsou za snížené nebo symbolické vstupné a některá místa je možné navštívit zdarma.

Program bez vstupného nabízí MHMP od 19:00 do půlnoci. Ostatní instituce si zpřístupnění muzeí organizují samostatně. Pražané mohou zavítat také například do Muzea Davida Černého, Galerie AMU, Atria Žižkov, Galerie Chodovská tvrz nebo Galerie Kurzor. V Národním zemědělském muzeu se mohou například zúčastnit gastroworkshopů.

Pražská muzejní noc se koná v hlavním městě po pěti letech, poslední ročník byl v roce 2019 a další ročníky byly zrušeny kvůli pandemii covidu-19.

Přečtěte celý článek