Mnoho nejasností okolo role Mlejnka v kauze Dozimetr

5 měsíce starý 95

„O participaci pana Mlejnka na vyšetřování vámi dotazované trestní věci mi není nic známo,“ konstatovala ve středu Bradáčová. „K věci jsem se již vyjádřila a nad rámec řečeného není důvod cokoli dodávat,“ uvedla ve čtvrtek Právu k žádosti o zodpovězení dalších otázek.

Fiala ve čtvrtek uvedl, že její výrok není v rozporu s tím, co sdělil on, a že Mlejnek měl sehrát v kauze pozitivní roli před zahájením a mimo rámec trestního řízení. Tato slova redakci potvrdil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), více tuto věc nechtěl komentovat. „Budu jen citovat pana premiéra,“ uvedl.

Deník N s odkazem na tři členy kabinetu zmínil, že Mlejnek na jednání vlády předložil čestné prohlášení podepsané jedním ze svědků v kauze Dozimetr. Mlejnek měl tohoto svědka přesvědčit, aby nahlásil své podezření ze spáchání trestného činu a spolupracoval s policií. Radil mu také, jak postupovat dál.

„V tom prohlášení se píše, že mu radil, co má dělat, že to má jít nahlásit policii a spolupracovat s ní,“ řekl serveru jeden z ministrů.

Předseda vlády Fiala informaci o Mlejnkově podílu na kauze poprvé oznámil po středeční schůzce členů kabinetu, nedoplnil však více podrobností s tím, že vláda jednala v důvěrném režimu.

„Veřejnost má chápat to základní sdělení, které je, že jsme diskutovali s panem ředitelem velmi obsáhle, položili jsme mu všechny otázky, které se objevily v mediálním prostoru, a neshledali jsme důvod k jeho odvolání,” řekl ve čtvrtek Fiala.

Čeká ho další vysvětlování

Šéf civilní rozvědky na jednání přesvědčil přítomné ministry a obhájil svoji pozici. Právě jeho zapojení v kauze Dozimetr premiér Fiala zmínil jako jeden z argumentů, proč by ve funkci měl setrvat. Také Rakušan jeho práci v posledních měsících hodnotil jako kvalitní.

O pozici Petra Mlejnka však ještě není plně rozhodnuto. Příští týden ho čeká zasedání sněmovního bezpečnostního výboru i komise pro kontrolu
ÚZSI, kde bude muset znovu vysvětlovat své styky s obviněným podnikatelem Michalem Redlem v případu korupce kolem pražského dopravního podniku (DPP). Jednání proběhne v neveřejném, důvěrném režimu.

„Pozván je, ale žádné podrobnosti zatím neznám. Výbor se sejde ve čtvrtek ráno, věc na něm projednáme a přijmeme usnesení,“ řekl Právu předseda bezpečnostního výboru Pavel Žáček (ODS).

Někteří členové výboru již mají na Mlejnka připraveny dotazy. „Otázky mám, nicméně je nebudu panu Mlejnkovi vzkazovat přes média a na výboru se zeptám přímo jeho. Klíčové je pro mě získání bezpečnostní prověrky na stupeň přísně tajné,“ zmínil místopředseda výboru Šimon Heller (KDU-ČSL).

Otazníky nad výběrem trvají

Mlejnek se s Redlem zná od roku 2012, kdy pracoval ve firmě Techniserv, která dodává a instaluje technologické systémy a uchází se také o státní zakázky. Jako obchodník prý poptával zakázky pro svou firmu, ale žádnou skrze něj nezískal.

Nynějšího šéfa civilní rozvědky seznámil s ministrem vnitra místopředseda lidovců Jan Bartošek. Ten redakci pouze napsal, že respektuje rozhodnutí vlády, a více se k věci nevyjádřil.

Sporné však zůstává Rakušanovo vysvětlení, proč na pozici vybral právě Mlejnka. Odůvodnění totiž měnil – nejprve tvrdil, že mu kladné reference dali dva vojenští špioni, posléze přiznal, že s nimi nemluvil a mělo jít jen o SMS korespondenci, kterou viděl v Mlejnkově telefonu.

Šéf civilní rozvědky má prověrku NATO Secret a bezpečnostní prověrku na stupeň tajné. Ministr Rakušan připustil jeho odvolání jen v případě, kdyby nedostal očekávaný vyšší stupeň prověrky na přísně tajné, která je ze zákona na současnou Mlejnkovu funkci povinná.

Zdroj