Mnohonásobně zvyšuje ochranu. Izraelci si pochvalují čtvrtou dávku vakcíny proti covidu

3 měsíce starý 20

Čtvrtá dávka vakcíny Comirnaty od společností Pfizer a BioNtech podle zjištění izraelského ministerstva zdravotnictví kromě vyšší ochrany před vážným průběhem covidu zároveň u lidí starších 60 let v porovnání se třemi dávkami zdvojnásobuje ochranu před nákazou.

Údaje vycházejí ze zdravotních záznamů milionu Izraelců starších 60 let. Z toho 400 tisíc mělo čtvrtou dávku a 600 tisíc mělo teprve třetí, uvedl deník The Jerusalem Post. Tamní resort zdravotnictví v této souvislosti uvedl, že metodika je podobná předchozím studiím, které odborníci publikovali v recenzovaném časopise New England Journal of Medicine.

Zatímco nad nutností aplikace první posilující dávky, tedy třetí celkově, pro rizikové skupiny panuje mezi odborníky shoda, u té čtvrté je Izrael spíše výjimkou. Druhou zemí, která se rozhodla otevřít možnost druhé posilující dávky, bylo Chile. K podobnému závěru došlo postupně i Řecko, Dánsko či Maďarsko.

Nesouhlasí WHO, EMA ani Pfizer

Izraelský postup kritizovala Světová zdravotnická organizace (WHO) i Evropská léková agentura (EMA). Třeba podle WHO by prioritu měla mít spíš snaha o očkování v chudých zemích, kde zatím vakcínu dostalo jen velmi málo obyvatel.

Nad neustálým opakováním posilujících dávek vakcíny vyrobené proti původnímu wuchanskému viru zmínila své pochyby i sama společnost Pfizer. „Doufám, že brzy budeme mít vakcínu, kterou se budete očkovat jednou ročně. Bylo by tak snadnější přesvědčit lidi, aby se nechali očkovat,“ řekl ředitel firmy Albert Bourla.

Pfizer prý v současnosti zjišťuje, zda by dokázal vyrobit vakcínu, která by byla vysoce efektivní proti omikronu i dalším variantám koronaviru, jež by mohly vzniknout v budoucnu. Jenže dosáhnout něčeho takového by nemuselo být vůbec snadné.

Společnosti Pfizer a BioNTech jsou prý schopny do několika desítek dnů vyvinout vakcínu ušitou na míru kterékoliv existující variantě koronaviru. Jenomže jak v té době předpovědět a zahrnout možný vznik specifické varianty, která ještě neexistuje? Bourla přesto věří, že se Pfizeru takovou vakcínu povede vytvořit. Už v březnu by se prý mohla vyrábět hromadně.

Zdroj