Mobilita lidí klesla, ne ale tak jako před rokem, ukazují data ze silnic či metra

2 měsíce starý 8

Vloni se přitom doprava propadla zhruba na 50 procent. Současná uzávěra má tedy zatím menší účinek. „Já bych byl radši, kdyby ten pokles byl daleko větší, na druhou stranu, jak jsou to první dva dny, tak věříme, že ten pokles bude pokračovat,“ hodnotí ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

160 tisíc kontrol

Policie za první dva dny provedla přes 160 tisíc kontrol dodržování opatření. Hlídky při nich zjistily víc než pět tisíc přestupků proti aktuálně platným opatřením. Ve víc než třech tisících případech zakázaly vjet do regionu nebo z něj vyjet.

Dodržování restrikcí nehlídá jen policie. Posílila je také armáda a skoro tři stovky celníků. Celkem se má do kontrol zapojit až třicet tisíc lidí.

Omezení pohybu mezi okresy má několik výjimek. Třeba v Brně a okolí, kde se kvůli opatření spojily dva okresy. Lidé z Plzně pak mohou jezdit nakupovat do obchodního centra, které leží na katastrálním území jiné obce.

Za jeden okres a zároveň město pak úřady považují Prahu. Ta se tak v souvislosti s opatřeními nedělí na jednotlivé městské části.

Policisty při kontrole zajímá hlavně to, jestli mají řidiči a řidičky oprávněný důvod k přesunu do jiného okresu. Podle ministra vnitra vše probíhá bez větších problémů. Původně oznámený přísnější přístup tak policie zatím neplánuje. I tak už ale padly i pokuty.

Nejčastěji policejní hlídky požadují potvrzení od zaměstnavatele společně s řidičským průkazem. Řidiči dokumenty mají podle policie většinou nachystané. „Občané jsou a byli připraveni a mají potřebné dokumenty proto policie samozřejmě ve spolupráci s armádou a celníky nemá důvod zpřísňovat při kontrolách,“ komentuje mluvčí Policejního prezidia Jakub Vinčálek.

Omezení veřejné dopravy

Cestování ale nekomplikují jen restrikce. Většina samospráv totiž omezila, nebo omezí i veřejnou dopravu. Deset krajů už o tom rozhodlo. Přechod na takzvaný prázdninový provoz se nejvíc týká autobusových spojů, v menší míře pak těch vlakových. Například v Jihomoravském kraji změnu lidé mohli pocítit už ve středu.

Zdroj