Mobilní aplikaci proti domácímu násilí si v Česku stáhlo přes 9000 lidí. Vymyslel ji policista v důchodu

před 2 měsíce 86

V Česku roste počet případů domácího a sexuálního násilí. Odhalit nebezpečí ve vztahu může pomoci aplikace Bright Sky, kterou si lidé mohou stáhnout do mobilů v češtině zdarma. Obsahuje mimo jiné příklady domácího násilí, které nemusí být vždy hned poznat, nebo deník pro uchování potenciálních důkazů.

Praha 6:00 14. února 2024

Mobilní aplikace Bright Sky může pomoci lidem rozpoznat domácí násilní. Nabízí třeba 12 otázek, které slouží k posouzení nebezpečí ve vztahu. K dispozici jsou ale také kontakty na bezplatnou pomoc. A součásti aplikace je i tlačítko pro volání na policejní tísňovou linku 158.

Horská služba má k dispozici vylepšené funkce aplikace Záchranka. Nově komunikuje i pomocí videa

Číst článek

Nástroj vymyslel britský policista John Liversidge, který pracoval v oddělení násilných trestných činů v souvislosti s domácím násilím. Když odešel do důchodu, chtěl vymyslet jednoduchý nástroj, který pomůže odhalit možné nebezpečí.

Bright Sky si mohou stáhnout lidé ve 13 zemích světa a má 24 jazykových mutací. V Česku si ji do mobilních zařízení stáhlo od roku 2020 na 9180 lidí a je dostupná v češtině, angličtině či ukrajinštině. „Průměrně ji využívá 292 uživatelů každý měsíc,“ doplnil pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál Jan Fencl z Nadace Vodafone, která je generálním partnerem této aplikace. Po celém světě si ji pak stáhlo na 900 tisíc uživatelů.

Proti domácímu násilí může pomoci terapie. Chybí ale stovkám lidí, nabízí ji jen deset organizací v Česku

Číst článek

Podle Fencla využití aplikace stoupá. „V době covidu a izolace řady lidí jen doma, a tím pádem často bez možnosti odejít od násilníka alespoň do práce a podobně, se zvýšila potřeba informovat osoby o možnosti využití aplikace Bright Sky,“ zdůraznil.

Stáhnout si ji lidé s iOS mohou zde, uživatelé s Androidem zde.

Policie v roce 2022 evidovala 430 případů týrání osoby žijící ve společném obydlí. V loňském prvním pololetí už bylo případů 274. Přibylo tehdy i znásilnění nebo vražd motivovaných osobními vztahy.

ako, ank

Přečtěte celý článek