Modernizace letounů JAS-39 Gripen vyjde na 1,028 miliardy korun

před 2 měsíce 20

foto Ilustrační foto - Na 22. základnu vrtulníkového letectva se dočasně přesunulo z letecké základny Čáslav šest stíhacích letounů Saab Jas-39 Gripen, 6. října 2023 Náměšť nad Oslavou, Třebíčsko.

Praha - Modernizace letounů JAS-39 Gripen vyjde na 1,028 miliardy korun. Týká se systému identifikace, zabezpečené komunikace, schopnosti tankování za letu ve dne i v noci nebo možnosti využívání zbraňových systémů. O veřejné zakázce na modernizaci dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala vládu. Vyplývá to z vyjádření ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) po jednání kabinetu a z tiskové zprávy ministerstva obrany.

Česko si 14 švédských letounů pronajímá za zhruba 1,7 miliardy korun ročně, pronájem končí v roce 2027. Česká vláda se Švédskem zároveň jedná o jeho prodloužení do roku 2035, kdy gripeny nahradí 24 amerických letounů F-35, jejichž nákup za 150 miliard korun vláda schválila loni v září a potvrdila podpisem na konci ledna.

Modernizace gripenů je podle ministerstva nezbytná pro další provozování nadzvukových letounů v české armádě. "Bez modernizace by letadla nesplňovala požadavky na plnění úkolů, ke kterým se Česká republika jako člen NATO zavázala,“ uvedla Černochová.

Modernizace se má týkat integrace schopností rozeznávání mezi vlastní a cizí technikou, systému komunikace a datových spojení či integrace některých zbraňových systémů pořizovaných také pro F-35.

"Zakázka bude realizována formou mezivládní dohody se Švédským královstvím, kdy bude uzavřen dodatek ke smlouvě," sdělilo ministerstvo. Stejným způsobem se podle něj postupovalo i při předchozích modernizacích. Dodatek bude podle úřadu uzavřen v prvním pololetí letošního roku.

Jurečka: Vláda by mohla reformu penzí projednávat za čtyři až pět týdnů

Navrhovaný zákon s reformními změnami penzí by vláda mohla projednávat za čtyři či pět týdnů. Novinářům to po svém dnešním jednání s prezidentem Petrem Pavlem řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Uvedl, že prezidentovu podporu důchodové reformy vnímá dlouhodobě. Šéf resortu práce je přesvědčen o tom, že se penzijní novela stihne přijmout a začne platit v plánovaných termínech, tedy část už od příštího roku. Prezident by měl příští týden o chystaných opatřeních debatovat se zástupci opozičního hnutí ANO.

Reformní novela počítá třeba s pokračováním zvyšování důchodového věku nad 65 let podle prodlužování života, s nižším výpočtem nových penzí, se zavedením minimálního důchodu ve výši 20 procent průměrné mzdy či s dřívější penzí pro náročné profese. Ministr uvedl, že změny podrobněji představí v pátek na tiskové konferenci. Prezidenta a jeho poradce s plánovanými úpravami systému penzí seznámil už v polovině listopadu. Po tehdejší schůzce řekl, že vnímal prezidentovu podporu.

Dnes ministr zmínil, že podporu hlavy státu reformním změnám k udržitelnosti penzí a stabilitě důchodového sytému vnímá dlouhodobě. Ocenil Pavlův zájem o podobu důchodových změn i o nalezení shody koalice a opozice. Zástupci opozičního hnutí ANO k prezidentovi zamíří příští týden. K návrhům mají výhrady. Společnou schůzku hlavy státu a koaličních a opozičních politiků k nalezení případného kompromisu ministr nevyloučil. "Kvituji přístup pana prezidenta, abychom dohodu mohli nalézt," uvedl Jurečka. Znovu zopakoval, že je připraven o případných úpravách s opozicí diskutovat.

Ministerstvo práce návrh zákona po vypořádání připomínek dokončuje. Ministr řekl, že novelu "v nejbližších dnech" odešle vládě. Probere ji pak vládní legislativní rada. Kabinet by navrhovaný zákon mohl projednávat za čtyři až pět týdnů, upřesnil Jurečka. Podle něj by pak Sněmovna mohla předlohu přijmout do konce července, poté by ji dostal Senát a po něm i k podpisu prezident. Kancelář prezidenta republiky k navrhované podobě žádné připomínky už dřív neměla.

Jurečka dnes stejně jako v listopadu řekl, že se na dnešní schůzce vedla debata třeba o zahrnutí doby úspěšně dokončeného doktorandského studia do náhradních dob pojištění a jeho započítání do penze. Poradci navrhovali jako systémovější mít doktorandské studium jako zaměstnání, z něhož by stát získal i odvody. Ministr o tom chce jednat se šéfy resortů školství a financí.

Pavel už před rokem krátce po svém zvolení ještě před nástupem do úřadu řekl, že by chtěl přispět k vysvětlování nutnosti provést důchodovou reformu. Mluvil o její nezbytnosti a o tom, že kosmetické úpravy k zajištění udržitelnosti důchodů do budoucna stačit nebudou.

Vláda schválila pětici kandidátů do orgánu nezávislé kontroly tajných služeb

Vláda na dnešním zasedání schválila pět kandidátů do orgánu nezávislé kontroly tajných služeb. S pětičlenným nezávislým orgánem počítá legislativa od roku 2018, zatím nebyl obsazen. Kvůli přísným požadavkům se nedařilo najít dostatek kandidátů. Na návrh vlády jsou kandidáti voleni Poslaneckou sněmovnou na dobu pěti let. Nikdo nemůže být zvolen víc než dvakrát za sebou a funkce je veřejnou funkcí. O rozhodnutí vlády informoval na tiskové konferenci ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Už v době návrhu mají mít kandidáti prověrku na přísně tajné, uvedl Hladík. Vláda podle něj schválila do funkce bývalou soudkyni Ústavního soud Vlastu Formánkovou, bývalou místopředsedkyni Ústavního soudu a poté šéfku Úřadu na ochranu osobních údajů Ivanu Janů, Jana Kudrnu z Právnické fakulty Univerzity Karlovy, bývalého ředitele Národního bezpečnostního úřadu Dušana Navrátila a bývalého disidenta Františka Stárka, který působil ve zpravodajských službách v letech 1990 až 2007.

Minulá vláda Andreje Babiše (ANO) v květnu 2021 schválila šestici uchazečů, mezi kandidáty byli především zaměstnanci ministerstev, ale i prezidentské kanceláře. Návrh poslanci neprojednali. "Nastavení požadavků na ty osobnosti není úplně jednoduché naplnit," připustil dříve premiér Petr Fiala. Pravidla podle Hladíka "lehce rozvolnila" novela v roce 2021.

Přečtěte celý článek