Moravskoslezský kraj trápí zhoršené rozptylové podmínky

3 měsíce starý 20

Ostrava Foto: Denisa Telaříková, Právo

Moravskoslezský kraj trápí zhoršené rozptylové podmínky

Nejhorší situace je na Karvinsku v Rychvaldě a Dolní Lutyni-Věřňovicích. Průměrná denní koncentrace prašného aerosolu v neděli ráno na obou místech dosahovala 152 mikrogramů na metr krychlový, tedy trojnásobku povoleného limitu.

Rozptylové podmínky budou podle meteorologů nadále mírně nepříznivé, přes den místy dobré. „Průměrné 24hodinové koncentrace prašného aerosolu budou většinou překračovat hodnotu stanoveného imisního limitu 50 mikrogramů na metr krychlový, místy dvojnásobně až trojnásobně,” uvedli meteorologové.

Na zhoršené kvalitě ovzduší v kraji, které je dlouhodobě nejhorší v zemi, se podílí průmyslové podniky, doprava a lokální topeniště. Výrazné problémy jsou v kraji v topné sezoně. Roli hraje i poloha kraje blízko Polska, odkud podle odborníků i kvůli povětrnostním podmínkám směřuje znečištění do Česka.

Průměrná 24hodinová koncentrace polétavého prachu PM10 na vybraných měřicích stanicích (v mikrogramech na metr krychlový):
Měřicí staniceNeděle 3. ledna v 07:00
Český Těšín53
Frýdek-Místek70
Havířov100
Karviná98
Ostrava-Fifejdy133
Ostrava-Mariánské Hory105
Ostrava-Poruba92
Ostrava-Přívoz139
Ostrava-Radvanice126
Ostrava-Zábřeh125
Opava93
Rychvald152
Studénka97
Třinec-Kanada18
Třinec-Kosmos15
Dolní Lutyně-Věřňovice152
Zdroj: ČHMÚ

yknivoNumanzeSaNyknalC

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Zdroj