Moskva by po porážce u Lymanu měla zvážit použití jaderné zbraně s malým účinkem, prohlásil Kadyrov

4 měsíce starý 25

Čečenský lídr Ramzan Kadyrov podle agentury Reuters v sobotu prohlásil, že Moskva by po porážce na bojišti u města Lyman měla zvážit použití jaderné zbraně s malým účinkem. Přijata by podle jeho názoru měla být také drastičtější opatření. Jedním z nich by mohlo být právě použití jaderné zbraně nebo vyhlášení válečného stavu v pohraničních oblastech.

„Podle mého osobního názoru by měla být přijata drastičtější opatření – vyhlášení válečného stavu v pohraničních oblastech a použití jaderných zbraní s nízkou účinností,“ napsal Kadyrov na sociální síť telegram.

Dále čtěte

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Svoboda potřebuje nezávislá média. Podpořte nás a buďme společně silnější

číst článek »

Kadyrov se na sociální síti opřel do vrchního velitele kvůli selhání ruské armády. Ukrajinští vojáci totiž v sobotu vstoupili do strategicky důležitého města Lyman v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. V televizi to potvrdil mluvčí východního uskupení ukrajinských vojsk Serhij Čerevatyj, podle kterého se v ulicích bojuje. Ruské ministerstvo obrany zároveň oznámilo stažení ruských vojsk z tohoto města.

Ukrajinská média ukázala záběry ukrajinských vojáků vztyčujících u vjezdu do Lymanu ukrajinskou vlajku. Video podle listu Ukrajinska pravda zveřejnil šéf prezidentské kanceláře Andrij Jermak. „Prvního října jsme rozvinuli naši státní vlajku a vztyčujeme ji na našem území. Lyman bude ukrajinský,“ říkají vojáci na videozáznamu. Svědci z místa podle portálu Meduza uvedli, že viděli vojáky „v západní polovině města“.

Rusko má největší jaderný arzenál na světě, včetně taktických jaderných zbraní s malým účinkem, které jsou určeny k nasazení proti armádám protivníka. O jejich použití mluvili i další Putinovi spojenci, včetně bývalého prezidenta Medveděva.

Kadyrov, vlivný vládce kavkazského regionu, je hlasitým zastáncem války na Ukrajině, přičemž čečenské síly tvoří část předvoje tamní ruské armády. Všeobecně se má za to, že Kadyrov má osobně blízko k Putinovi, který ho v roce 2007 jmenoval správcem neklidného Čečenska.

Zdroj