Moskva odmítla tvrzení opozice, že zasahuje dezinformacemi do voleb v Turecku

6 měsíce starý 11

foto Vlajka s tureckým prezdidentem Recepem Tayyipem Erdoganaem před prezidentskými volbami, 11. května 2023, Istanbul.

Ankara/Moskva - Rusko dnes odmítlo tvrzení turecké opozice, že se Moskva snaží ovlivnit výsledky nedělních prezidentských a parlamentních voleb v Turecku šířením dezinformací. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že jsou to lži, informovala agentura AFP. Kandidát turecké opozice na prezidenta Kemal Kiliçdaroglu ve čtvrtek řekl, že Rusko stojí za dezinformacemi, které se v zemi šíří.

Kiliçdaroglu ve čtvrtek na sociálních sítích napsal, že Rusko stojí za falešnými zprávami a dezinformacemi, které se začaly v zemi šířit krátce před nedělním hlasováním. V něm má kandidát opozice podle průzkumů šanci porazit stávajícího prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

"Pokud chcete, aby naše přátelství pokračovalo i po 15. květnu, tak nesahejte na turecký stát," napsal v turečtině a v ruštině opoziční politik. Dodal, že je i nadále otevřen "spolupráci a přátelství" s Ruskem, se kterým Turecko sdílí hranici v Černém moři. Dnes Kiliçdaroglu podle agentury Reuters řekl, že jeho strana má konkrétní důkazy o tom, že Rusko stojí za šířením dezinformací.

"Taková tvrzení důrazně odmítáme," uvedl dnes mluvčí Kremlu Peskov s tím, že se v žádném případě nedá mluvit o tom, že Rusko zasahuje do voleb v Turecku. Podle něj jsou tvrzení výmysly lhářů.

Rusko a Turecko mají v posledních letech blízké vztahy a ruský prezident Vladimir Putin často jedná s Erdoganem. Rusko je nejvýznamnějším dodavatelem energií do Turecka, které je členem NATO a na rozdíl od ostatních států Severoatlantické aliance nezavedlo na Rusko sankce po jeho invazi na Ukrajinu. Erdogan se snaží vystupovat jako zprostředkovatel jednání mezi Moskvou a Kyjevem a Turecko pomohlo dojednat smlouvu o přepravě zemědělských produktů z ukrajinských přístavů přes Černé moře.

Zdroj