Moskva odstranila plot u Českého domu. Zbořme zeď ve Stromovce, navrhuje starosta

5 měsíce starý 40

 Aktuálně.cz

Rozsáhlý komplex Českého domu je největším areálem ve vlastnictví České republiky v zahraničí. O odstranění asi 19 metrů plotu na jeho pozemku informovala v pondělí Česká televize. Ministerstvo zahraničí to označilo za závažné narušení majetku. I proto vláda podle premiéra Petra Fialy plánuje na čin Moskvy reagovat. Jak k odezvě přistoupí, však předseda vlády neprozradil. 

Podle starosty městské části Praha 7 Jana Čižinského by vhodnou odezvou na akt mohlo být odstranění zdi kolem ruských domů v pražské Stromovce, která se rozprostírá na katastru této pražské části. "Stačí nám jen náznak a nelegální zeď zboříme," reagoval na situaci v úterý prostřednictvím sociální sítě. Čižinský usiluje o připojení zhruba půlhektarového pozemku zpět ke Stromovce a jeho zpřístupnění lidem už od kauzy Vrbětice.

Areál zabrala sovětská armáda při invazi roku 1968. Vojáci se tehdy ve Stromovce utábořili a využívali ji jako základnu. Rozloha ruského velvyslanectví se pak rozrostla o část parku trvale a nic na tom nezměnil ani odchod okupačních vojsk. 

Ruská federace v Bubenči vlastní nejen ambasádu a konzulát, ale i kostel, školu nebo několik bytových domů. "Nedivil bych se, kdyby se vláda začala vážně zabývat návrhem zastupitelstva na získání ruských budov na Praze 6," řekl pro Aktuálně.cz místostarosta Prahy 6 Jakub Stárek. 

Zdroj