Moskva se mstí. Za „rusofobní kurz“ uvalila sankce na 25 Američanů

4 měsíce starý 21

Mezi sankcionovanými osobami je i první dáma USA Jill Bidenová | FOTO: Velvyslanectví Spojených států v Bratislavě / se souhlasem

Rusko oznámilo zavedení sankcí proti 25 Američanům, včetně manželky a dcery prezidenta Spojených států amerických Joea Bidena a dalších prominentních osobností. Informovala o tom agentura TASS, podle níž jsou mezi sankcionovanými Američany lidé „zodpovědní za formování rusofobního kurzu“. O den dříve Moskva oznámila, že zakázala vstup do Ruska 43 Kanaďanům v reakci na západní sankce uvalené na režim prezidenta Vladimira Putina kvůli ruské invazi.

„V reakci na stále se rozšiřující sankce USA proti ruským politickým a veřejným činitelům bude na stop-seznamu 25 amerických občanů (…) včetně rodinných příslušníků prezidenta Joea Bidena,“ uvádí se se v prohlášení ruské diplomacie. Seznam Američanů, kteří mají na dobu neurčitou zakázaný vstup na území Ruské federace, je ve zvláštní sekci webu ministerstva, poznamenala agentura TASS.

Dále čtěte

(Týdeník FORUM)

Nový Týdeník FORUM vypráví příběh „za všechny prachy“

číst článek »

Západ – včetně Spojených států, Kanady nebo Evropské unie – zavedl proti Rusku v reakci na jeho vojenskou agresi na Ukrajině několik sérií sankcí. Kromě hospodářských postihů oznámil už dříve mimo jiné rovněž osobní sankce proti prezidentovi Vladimiru Putinovi. Moskva vzápětí reagovala recipročně a své sankce uvalila na Bidena a další americké představitele.

V pondělí Moskva ohlásila zavedení sankcí proti 43 Kanaďanům, kterým zakázala vstup do země. V dubnu uvalila postihy na 61 kanadských činitelů a novinářů, poznamenala agentura Reuters. Vstup do Ruska zakázala i desítkám dalších západních politiků, novinářů nebo podnikatelů.

Kanada v pondělí představila další opatření, která jsou reakcí na ruskou invazi na Ukrajinu. Součástí jsou další sankce a zákaz vývozu technologií, které by mohly pomoci zlepšit ruské zbrojní výrobní kapacity. Týkají se šesti jednotlivců a 46 subjektů spojených s ruským obranným průmyslem, 15 Ukrajinců podporujících Rusko a 13 jednotlivců a dvou subjektů z Běloruska.

Další odvetná opatření připravuje podle Washingtonu v současné době například skupina velkých světových ekonomik G7.

Zdroj