Motoristé v oblasti Šerlichu blokují dopravu, parkují, kde nemají

2 týdny starý 6

foto Automobily stojí 8. ledna 2020 na parkovišti v horském sedle mezi Šerlichem a Velkou Deštnou v Orlických horách.

Deštné v Orlických horách (Rychnovsko) - Policie dnes po poledni kvůli náporu turistů v oblasti Šerlichu v Orlických horách omezila provoz na příjezdové silnici z Deštného. Na silnici přes Šerlich pouští jen automobily, které projíždějí dál. Parkoviště se zaplnilo. Neukáznění řidiči, kteří parkují, kde nemají, blokují průjezd vozidel. ČTK to řekla mluvčí krajské policie Eva Prachařová. Horské sedlo pod Šerlichem je vyhledávaným místem nástupu na hřebenové turistické trasy.

"Řidiči tam parkují prakticky přímo pod značkou zákazu zastavení. Stačí jeden neukázněný motorista, který svým negativním příkladem strhne ostatní řidiče, a pak několik metrů stojící kolona vytvoří vážnou překážku pro průjezd. Apelujeme na motoristy, aby do oblasti Šerlichu zvážili cestu," řekla dnes ve 13:00 ČTK Prachařová.

Podle ní je na místě několik policejních hlídek. "Museli jsme omezit průjezd osobních vozidel, tak abychom zachovali průjezd pro IZS, vozidla silničářů a horské služby," řekla ČTK Prachařová.

Opakuje se tak stejná situace jako v minulých dnech, dnes se ale podle policie vyhrotila. Komplikace policisté předpokládají také o víkendu.

Obec Deštné v Orlických horách několik let usiluje o rozšíření parkoviště v horském sedle mezi Šerlichem a Velkou Deštnou, jehož kapacita je zvláště v zimní sezoně nedostatečná, auta často komplikují průjezd po silnici II/311 mezi střediskem v Deštném a Orlickým Záhořím. K atraktivnosti lokality přispěla i nedávno otevřená rozhledna na Velké Deštné, ke které se lze nejsnáze dostat právě ze sedla pod Šerlichem.

V posledních dnech roste zájem o jednodenní návštěvy horských oblastí, nejde tedy jen o Orlické hory, ale také o Krkonoše. Lyžařská střediska vládní nařízení uzavřelo, lidé tak většinou vyrážejí za turistikou nebo sáňkovat. Parkoviště ve většině horských středisek jsou plná, motoristé pak často parkují na místech, která nejsou k tomu určená.

Zdroj