MPSV se v předsednictví zaměří na integraci uprchlíků či pomoc při růstu cen

5 měsíce starý 21

Praha - Ministerstvo práce se při předsednictví EU zaměří na zvládání uprchlické vlny v Evropě, opatření pro domácnosti a firmy kvůli rostoucím cenám energií či stanovení podmínek práce přes platformy. Věnovat se chce i rovnému odměňování žen a mužů či péči o seniory v rodinách. Priority svého resortu pro příští půlrok, kdy bude Česko sedmadvacítce předsedat, představil na tiskové konferenci ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Vláda si stanovila pro předsednictví pět priorit. Mezi hlavní témata patří zvládnutí uprchlické krize a poválečná obnova Ukrajiny, energetická bezpečnost, posilování obrany EU, odolnost evropské ekonomiky a také odolnost demokratických institucí. "Logicky se priority propisují i do agendy ministerstva práce," řekl Jurečka.

Ministr se chce při předsednictví soustředit na zvládání uprchlické vlny v Evropě, na adaptování a integraci příchozích i na financování opatření. Chce jednat o dalším vyčlenění peněz z evropského rozpočtu pro země, které přijímají největší počet běženců. "Nemůžeme to nechat jen na národních rozpočtech, ty náklady jsou vysoké," poznamenal šéf resortu práce.

Zástupci členských zemí by měli debatovat i o opatřeních na podporu potřebných, domácností a firem ke zmírnění zdražování energií, bydlení i potravin. Podle Jurečky je postup členských států nutné koordinovat, aby například větší podpora firem v bohatších unijních zemích nedopadla negativně na ty chudší. "Může dojít k rozkolísání situace na jednotném trhu," podotkl ministr. Podle něj by tak třeba podniky v některých státech mohly začít propouštět.

Česko bude usilovat o zřízení sociálně klimatického fondu dřív než v roce 2025, řekl Jurečka. Peníze by měly sloužit k přechodu na úspornější zdroje energie. ČR má také snahu přispět ke koordinování a stanovení podmínek práce přes digitální platformy. Dalším z témat je boj proti dětské chudobě, podpora zaměstnávání lidí s handicapem, posílení péče o seniory v rodinách či prosazení transparentnosti v odměňování žen a mužů.

"Jedna z priorit je posunout jednání o směrnici, která problematiku řeší. Je to důležitá věc, abychom dokázali odstranit systémovou diskriminaci, která tu bohužel je. Ženy na stejných pozicích mají bohužel nižší odměnu za stejnou práci než muži," uvedl Jurečka. Dodal, že nižší výdělky se pak promítají do nižších penzí.

Zdroj