Mrazivá noc v Česku. Na Jizerce v Jizerských horách bylo minus 21 stupňů Celsia

1 měsíc starý 15

Česko má za sebou pravděpodobně nejmrazivější noc tohoto týdne, informuje Český hydrometeorologický ústav. V Libereckém kraji klesly teploty k ránu pod minus pět stupňů Celsia, na horách bylo mezi minus deseti až 17 stupni Celsia. V mrazové kotlině na Jizerce v Jizerských horách minus 21 stupňů Celsia.

Praha 8:01 9. března 2021

Česko má za sebou mrazivou noc (Ilustrační foto) | Foto: Josef Ženatý | Zdroj: Český rozhlas

Na sjízdnost silnic v Libereckém kraji by ale s výjimkou horských oblastí nemělo mít mrazivé počasí vliv. Silnice jsou převážně suché a vymrzlé.

Jeden ze tří chlapců, pod nimiž na zámeckém rybníku v Žamberku praskl led, zemřel

Číst článek

Zledovatělá vrstva sněhu s drtí je na silnicích nižších tříd v horských oblastech Semilska, v Jizerských horách jsou povrchy vozovek vlhké. Pro nákladní auta nad šest tun je po pondělním sněžení uzavřená silnice III. třídy přes Oldřichovské sedlo mezi Mníškem a Raspenavou. V pondělí dopoledne tam v kopci uvízlo na zledovatělé silnici několik kamionů.

Z preventivních důvodů a očekávaným sněžením v dalších dnech zůstane pro nákladní dopravu tato silnice uzavřená zřejmě až do poloviny března. Objízdná trasa do Frýdlantského výběžku vede po silnici 13 přes Frýdlant.

V noci na středu už teploty podle meteorologů tak hluboko pod bod mrazu klesat nebudou. A od pátku by již v noci mrznout nemělo.

#pocasi Uplynulá noc bude pravděpodobně nejmrazivější nocí tohoto týdne. V noci na zítřek již teploty tak hluboko pod bod mrazu klesat nebudou a od pátku by již v noci mrznout nemělo.
Na přiloženém obrázku je znázorněna teplota ve 2 m nad zemí z dnešní 5. hodiny. pic.twitter.com/eXQ1BOYblK

— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) March 9, 2021

Předpověď počasí

Ve středu má být oblačno až zataženo, na severovýchodě až polojasno. Ojediněle bude sněžit, může se objevit i déšť se sněhem nebo jen déšť. Během odpoledne pak budou srážky ustávat a oblačnosti bude méně. Nejnižší noční teploty -1 až -5 °C, při malé oblačnosti až -8 °C. Nejvyšší denní teploty 2 až 6 °C.

Letošní zima přinesla krajině dostatek vláhy. Odborníci varují, že i přesto nadále hrozí sucha

Číst článek

Ve čtvrtek bude polojasno až oblačno. Od západu až zataženo a na většině území občas déšť, zpočátku ojediněle srážky mrznoucí a ve východní polovině území nad 600 m sněžení. Ojediněle se objeví mlhy.

Nejnižší noční teploty 0 až -4 °C, na východě až -6 °C. Nejvyšší denní teploty 3 až 7 °C, v západní polovině Čech kolem 9 °C.

V pátek můžeme čekat proměnlivou oblačnost a místy přeháňky, nad 500 m i sněhové. Nejnižší noční teploty 5 až 1 °C. Nejvyšší denní teploty 6 až 10 °C.

ako, ČTK

Zdroj