Mrazy budou v průběhu týdne ustupovat. Bílé Vánoce nás ale zřejmě nečekají, Štědrý den proprší

5 měsíce starý 19

První polovina tohoto týdne bude ještě spíše mrazivá, postupně se ale oteplí. Na Štědrý den může být dokonce více než deset stupňů Celsia. Na většině území bude o svátcích pršet. Vyplývá to z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Praha 9:12 19. prosince 2022

Mrazy sice v průběhu týdne ustoupí, vystřídá je ale déšť | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Teploty v noci na pondělí padaly výrazně pod nulu. Nejchladněji z celé ČR bylo ve Volarech na stanici Luční potok, kde naměřili minus 22,1 stupně Celsia.

V pondělí se na některých místech v jižních Čechách může tvořit náledí, varují meteorologové

Číst článek

Ve druhé polovině noci se mrazy zmírňovaly a po ránu byly teploty většinou v rozmezí minus tři až minus osm stupňů, na Ostravsku a Opavsku nebo na Šumavě ale i pod minus 12 stupni.

„Naopak na vrcholky Šumavy už dorazil teplejší vzduch a teploty tam jsou nad bodem mrazu, například Plechý nebo Špičák hlásí dva stupně Celsia, teplo je po ránu i ve Frýdlantském výběžku,“ uvedl ČHMÚ na svém facebooku.

V pondělí bude v Česku zataženo až oblačno, na východě zpočátku místy i polojasno. Ojediněle bude slabě sněžit, zejména na západě a severu bude místy padat mrznoucí déšť a je potřeba počítat s ledovkou.

Mrznout má i přes den, přesto by se ale zejména při čerstvém větru mohlo oteplit až na plus tři stupně Celsia. V nárazech může mít vítr rychlost až 75 kilometrů za hodinu, na hřebenech hor i 90 kilometrů za hodinu. Místy se mohou tvořit sněhové jazyky nebo námraza.

Sníh v Česku: uvízlé kamiony, zpožděné vlaky. Část dálnice D3 byla na hodinu uzavřená

Číst článek

Konec týdne přinese oteplení

V úterý budou nejvyšší denní teploty plus jeden stupeň Celsia, ve středu to mohou být už plus tři stupně, v Čechách a ve Slezsku místy až plus pět. Ve středu bude odpoledne a večer na většině území pršet. Na severu a východě může být déšť mrznoucí, což znamená riziko ledovky. V oblastech nad 900 metrů nad mořem bude později sněžit.

Ve čtvrtek nejvyšší denní teploty vystoupají na šest stupňů Celsia, v pátek už na deset stupňů. Před vánoční víkendem bude v Česku převážně zataženo s deštěm, na Moravě zpočátku ojediněle mrznoucím.

Na Štědrý den předpovídají meteorologové zataženo až oblačno, na většině území déšť nebo přeháňky. Později o svátcích se srážky objeví jen místy a na horách budou smíšené nebo sněhové.

Na začátku víkendu bude přes den i 12 stupňů Celsia. Mrznout ale nebude ani v noci, nejnižší noční teploty mají být zpočátku devět až pět stupňů. Na přelomu tohoto a příštího týdne se pak začne znovu ochlazovat.

ČTK

Zdroj