MultiKarel má další funkci. Bere si celou agendu na dostavbu Dukovan. Rusko protlačil

5 měsíce starý 14

Veškerou agendu týkající se bezpečnostního posouzení, které má předcházet tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany si pod sebe vzal ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček. Takový je výsledek dnešního jednání vlády. Potvrzuje mimořádnou důvěru, kterou Miloš zeman a Andrej Babiš vkládají do multiministra. Až dosud měl přípravu tendru na starost odborník Jaroslav Míl a jeho tým.

Vládního zmocněnce Míla dnes vláda odvolala a jeho tým chce Havlíček včlenit pod své ministerstvo. Co to znamená? Že ten, kdo tendr dosud připravoval, je odstavený a vše půjde přes Havlíčka, který je zcela oddán Babišovi a Zemanovi. Pro nestrannost v přípravě obrovského tendru to není dobrá zpráva.

Vláda dnes, stejně tak jako bezpečnostní rada státu, odsouhlasila oslovení čtyř uchazečů. Tedy i Ruska, před kterým varují opoziční strany i tajné služby a naopak které prosazuje Miloš Zeman. Ten by Rosatomu zakázku přidělil nejraději bez výběrového řízení.

Odvolání Míla dnes Havlíček vysvětlil s tím, že nemá bezpečnostní prověrku. Naopak zřejmý ústupek je v tom, že Havlíček po veřejném tlaku přislíbil, že se celého procesu budou účastnit zástupci všech bezpečnostních služeb ČR.

Jsou to právě bezpečnostní služby, kdo dlouhodobě varuje před účastí Ruska a Číny v tendru. Pokud by jedna z těchto zemí zakázku na dostavbu Dukovan získala, půjde o znatelné bezpečnostní riziko.

Havlíček dnes znatelně posílil svoji roli v tomto rozsáhlém tendru, současně však vláda musela slíbit, že do celého procesu vpustí bezpečnostní experty. Žádné odvážné zlepšení týkající se tendru na dostavbu Dukovan se tedy nekoná. Vláda dělá to, co Zeman, nadbíhá Rusku. Nezbývá než doufat, že zástupci tajných služeb Havlíčka a spol. ohlídají. Naivní? Asi ano.

Zdroj