Musí se defializovat společnost, tvrdí Havlíček. Já bych ji spíš dehavlíčkoval, vpálil mu Vystrčil

před 3 měsíce 114

„Pokud rozhazujete peníze z vrtulníku a dáváte všem, co si přejí, tak to nemůže dopadnout jinak, než že se to v nějakém okamžiku vůči vám ve zlém obrátí,“ řekl v neděli v Partii na CNN Prima News předseda senátu Miloš Vystrčil (ODS). Reagoval tím na slova místopředsedy poslanecké sněmovny Karla Havlíčka (ANO), který kritizoval vládu za stav české ekonomiky.

„Jsem přesvědčen, že jsme jednou ze zemí, kde se žije velmi dobře. Máme jistoty, které v jiných částech světa opravdu nemají. Naším úkolem je dělat vše pro to, aby to v našem státě tak zůstalo,“ řekl Vystrčil. Je ale podle něj potřeba více komunikovat a bavit se o věcech, které nejsou tak populární, aby se nám dobře žilo i v budoucnosti.

Opozice opakovaně říká, že se lidé mají špatně. Havlíček to obhajoval tím, že nemůžou přehlížet, že je Česko v mnoha žebříčcích poslední. „Prakticky už nemůžeme skoro najít mezinárodní žebříček, kde bychom nebyli poslední. Ve smyslu HDP jsme jedinou zemí z Evropské unie, která nedosáhla předpandemické úrovně,“ řekl Havlíček.

Podle Vystrčila je stav ekonomiky v Česku zaviněn také hospodařením minulé vlády hnutí ANO. „Pokud rozhazujete peníze z vrtulníku a dáváte všem, co si přejí, tak to nemůže dopadnout jinak, než že se to v nějakém okamžiku vůči vám ve zlém obrátí,“ řekl.

„Ztrácíte soudnost,“ obvinil Havlíček předsedu senátu. Podle něj právě současné vládní strany během covidové pandemie apelovali na tehdejší vládu, aby víc pomáhali lidem a firmám. Dál zkritizoval kabinet za to, že podle něj nezvládla energetickou krizi.

„Všem říkejte, jak jsou hloupí a jediný, kdo je nejchytřejší, jste vy. Jestli tímto způsobem budete komunikovat a vykládat, že jediné, co je možná, je vláda Andreje Babiš, tak je to bezvadné pro atmosféru této země,“ vrátil mu Vystrčil.

„Pane Vystrčile, my netvrdíme, že jsme nejlepší a bezchybní. Já argumentuji tím, čím jsme tady zahájili, a to je tím, že jste ve všech žebříčcích poslední,“ reagoval Havlíček.

Národní ekonomická rada vlády (NERV) letos předložila kabinetu návrh 37 opatření, která by měla pomoci k vyššímu dlouhodobě udržitelnému růstu české ekonomiky. Návrhy se týkají trhu práce, vzdělávání, veřejné správy, bydlení a investic. Vláda nyní vybere některé z návrhů, které je možné uskutečnit nebo aspoň začít realizovat do konce funkčního období, uvedl minulý týden úřad vlády.

Podle Havlíčka by to mělo být naopak, že první své kroky a nápady navrhne vláda. „Musíme přejít od frází k činům. Musí se defializovat společnost,“ prohlásil. Znamená to podle něj méně marketingu a méně frází.

„Já bych společnost spíš dehavlíčkoval,“ kontroval Vystrčil. „Potom bychom méně mluvili a více konali,“ řekl.

Vystrčil s Havlíčkův debatovali také o chystané důchodové reformě. „Důchodová reforma není věc na 2 roky, ale je to proces na mnoho let, proto je potřeba, aby s námi opozice komunikovala, jelikož reforma bude pokračovat i v dalších volebních obdobích,“ připomněl předseda senátu.

Znovu přišla řeč i na rozhodnutí Ústavního soudu k jednorázovému snížení valorizace penzí. Politici hnutí ANO k němu řekli, že ho respektují, ale nesouhlasí s ním.

„Je velmi nešťastné, pokud někdo zpochybňuje, jak rozhodnul Ústavní soud, který rozhoduje podle práva. Prosím nezpochybňujme ústavní instituce,“ řekl Vystrčil.

Přečtěte celý článek