Musíme se Rusku aktivně bránit, nestačí jen vzájemné diplomatické fackování

1 měsíc starý 9

Pokud máme prokazatelné právní potíže kvalifikovat charakter útoku Ruska, zda jde o terorismus nebo přímou vojenskou útočnou diverzi na civilní vojenské zařízení a naše území, musíme zítra na Radě NATO požádat spojence o kvalifikovanou analýzu a zapojit NATO do práce na kvalifikaci i odpovědi Kremlu. V tom je naše síla i obrana.

Žádný summit v Praze, Putina je třeba ofenzivně blokovat globálně, kapacitou na to máme, je třeba informovat všechny vlády o naší zkušenosti a Kreml izolovat. Je otázka, zda neprověřit majetek a konta Putinových spolupracovníků u nás, obdobně jako to udělali Britové po útoku v Salisbury, a požadovat prokázání původu nebo jejich odchod.

Dále čtěte

Premiér Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman (ČTK)

Pátá kolona vystrkuje hlavu: Česko může konflikt s Ruskem prohrát

Konáme v otevřeném konfliktu, v němž si nesmíme dovolit prohrát! Jádrem obrany není vzájemné vypovězení diplomatů, to je důsledek, Rusko ...

číst článek »

Musíme daleko ofenzivněji podporovat Ukrajinu a demokratické hnutí v Bělorusku. Více Ukrajinců najde prostor na našem trhu a univerzitách, Bělorusové rovněž. Musíme více pomáhat a nedovolit Kremlu expandovat jejich toxický vliv, můžeme mobilizovat spojence i zdroje EU k těmto demokratizačním krokům, a to dlouhodobě.

Zajímejme se o posílení naší účasti v práci amerického Radio Liberty, které působí u nás, aby obyčejní Rusové více věděli, čím žijeme, co jsme dokázali a jak chutná svoboda, demokracie a právní stát. Nabídněme Američanům pomoc s tímto vysíláním. Můžeme zahájit daleko masivnější komunikaci v ruštině pro všechny rusky mluvící, včetně u nás usídlených Rusů. Nemáme se vůči Rusům a Rusku za co stydět, naopak.

Mimořádně vážný problém je naše domácí proruská pátá kolona, jak vidíme i z aktuálních aktivit Policie ČR. Ústřední postavou je zde Miloš Zeman, který má nepřímou odpovědnost za vrbětický útok svým zpochybňováním ruské přítomnosti na Ukrajině v roce 2014 včetně skandálu na summitu NATO ve Skotsku. Mlčení a neplnění ústavních povinností v obraně naší suverenity je zcela výmluvné. Senát by měl zahájit práci na usnesení o Zemanově nezpůsobilosti k výkonu úřadu, důkaz je zcela zřejmý. Nově zvolená Poslanecká sněmovna se může po volbách připojit a Zemanovo prezidentské působení ukončit.

Dále čtěte

Česko ochráníme, tvrdě a nekompromisně? Povrchní Babišova PR politika v časech pandemie trvale selhává (ČTK)

Anatomie neúspěchu: Poznámky ke kořenům českého pandemického debaklu

Postavení České republiky coby země s nejhoršími výsledky v boji s pandemií je důsledkem špatného řízení celé agendy. Kvůli tomu jsme, ve ...

číst článek »

Pokud z Hradu nezmizí lidé jako Nejedlý, Mynář a další, kteří nemohou mít ani bezpečnostní prověrku, je třeba Kancelář prezidenta republiky všemi prostředky izolovat od vlivu na náš vývoj a zahraniční politiku.

Senát by měl zahájit diskusi nad ústavním návratem k volbě prezidenta parlamentem. Ukazuje se, že nápad zastánců a tvůrců přímé volby zvyšuje riziko a prostor pro populisty a protiústavní jednání přímo volené hlavy státu, což Miloš Zeman za dvě období prokázal dostatečně ve všech směrech.

Je otázka, zda lidskoprávní organizace posbírají kompetenci a odvahu žalovat kolaborující KSČM a SPD pro protiústavní činnost směřující k zákazu.

Je třeba si uvědomit, že sice žijeme v křehkém míru, ale nikoli v bezpečí, a tudíž je třeba zvýšit své geopolitické úsilí o západní směrování země. Polevili jsme jak v ostražitosti k subverzivnímu Rusku, tak v cílevědomém posilování NATO a EU. Český euroskepticismus je živnou půdou ruských i čínských nadějí na obrat Česka proti Západu. Zkusme se nad tím zamyslet.

Zdroj