Muž, který byl prvním pacientem s prasečí ledvinou, zemřel po necelých dvou měsících po transplantaci

před 1 měsíc 49

První příjemce ledviny z geneticky modifikovaného prasete zemřel necelé dva měsíce po transplantaci. S odvoláním na sobotní oznámení pacientovy rodiny a bostonské nemocnice, kde byla transplantace provedena, o tom informovala agentura AP. Rick Slayman se transplantaci ledviny podrobil v Massachusetts General Hospital v březnu ve věku 62 let. Lékaři tehdy vyjádřili naději, že by transplantovaná prasečí ledvina mohla vydržet dva roky.

Massachusetts 15:17 12. května 2024

Slayman

Slaymanova rodina v prohlášení poděkovala jeho lékařům | Foto: Massachusetts General Hospital

Nad úmrtím pacienta nemocnice v prohlášení vyjádřila hluboký smutek a kondolovala rodině. Zároveň uvedla, že nemá žádné informace, které by naznačovaly, že Slayman zemřel v důsledku transplantace.

‚Nový začátek.‘ Lékaři z Bostonu pustili domů muže, kterému transplantovali prasečí ledvinu

Číst článek

Slayman v roce 2018 podstoupil transplantaci lidské ledviny, ale od loňského roku musel opět podstupovat dialýzu, jelikož ledvina začala selhávat. Když se u něj objevily komplikace spojené s dialýzou, lékaři Slaymanovi navrhli transplantaci prasečí ledviny. Orgán z geneticky upraveného prasete Slayman dostal 16. března.

Na zvířeti provedli spolupracovníci nemocnice desítky genetických úprav metodou CRISPR s cílem zlepšit kompatibilitu s člověkem. Lékaři uvedli, že nová ledvina začala vytvářet moč krátce poté, co byla Slaymanovi do těla voperována.

Šlo teprve o třetí případ, kdy živý pacient dostal orgán z geneticky modifikovaného prasete. Dva muži, kterým v USA loni a předloni voperovali prasečí srdce, zemřeli do několika týdnů po zákroku.

Pacient v USA dostal upravenou prasečí ledvinu. Transplantace dopadla podle lékařů slibně

Číst článek

Slaymanova rodina v prohlášení poděkovala jeho lékařům. „Jejich obrovské úsilí, které vedlo ke xenotransplantaci, dalo naší rodině dalších sedm týdnů s Rickem. Vzpomínky na tuto dobu zůstanou v našich myslích a srdcích,“ uvedla.

Slayman podle rodiny podstoupil xenotransplantaci, jak se označuje snaha nahrazovat nefunkční lidské orgány těmi zvířecími, i proto, aby poskytl naději tisícům lidí, kteří potřebují transplantaci, aby přežili. „Rick tohoto cíle dosáhl a jeho naděje a optimismus přetrvají navždy,“uvedla pacientova rodina.

Na americkém seznamu čekatelů na transplantaci je podle AP více než 100 000 lidí, z nichž většina potřebuje ledvinu. Tisíce pacientů každoročně umírají, než na ně přijde řada.

ČTK

Přečtěte celý článek