Muže, který měl na demonstraci logo wagnerovců, čeká soud. Je podezřelý ze schvalování genocidy

2 měsíce starý 36

Tak tomuhle chcimírovi to oblečení jistě stálo za to. Čeká ho soud, žalobkyně podala návrh na jeho potrestání. "Muž je podezřelý z trestného činu popírání, zpochybňování a schvalování genocidia, policie ho kvůli tomu po protestu zadržela." Zjistili jsme na @CT24zive pic.twitter.com/lnsyoFXXcO

— Lubos Rosi (@LubosRosi) March 27, 2023

Obvodní soud pro Prahu 1 bude řešit případ muže, který měl na protivládní demonstraci v polovině března na sobě písmeno Z a logo ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny. V pondělí to uvedla Česká televize, podle které je muž podezřelý z trestného činu popírání, zpochybňování a schvalování genocidy. Státní zástupce Jan Lelek České televizi řekl, že v případu byl podán návrh na potrestání minulý týden.

Praha 14:55 27. března 2023

Mladík měl podle fotografií z demonstrace na zádech batoh opatřený nášivkou s písmenem Z, která se stala symbolem ruského vpádu na Ukrajinu loni v únoru. Na rukávu bundy měl nášivku s logem ruské soukromé Wagnerovy skupiny, která se bojů na Ukrajině účastní.

Závěr protivládní demonstrace v Praze přinesl potyčky i zásah těžkooděnců. Politici násilnosti kritizují

Číst článek

Policejní prezident Martin Vondrášek v neděli uvedl, že policie v souvislosti s demonstrací zahájila sedm trestních řízení - dvě se týkají projevů při shromáždění, další dvě podezření z útoku na úřední osobu a zbylá tři napadení projíždějícího auta s ukrajinskou poznávací značkou, kde policie řeší možné poškozování cizí věci, výtržnictví a násilí proti skupině obyvatel.

Na demonstraci v sobotu 11. března se několik stovek účastníků pokusilo vniknout do budovy muzea a strhnout z ní ukrajinskou vlajku. Policie tam zajistila 20 lidí, tři policisté byli podle ní zraněni.

Následně odmítla tvrzení, že by konfliktní situaci rozdmýchávala. Uvedla, že k použití donucovacích prostředků přistoupila až v době, kdy někteří účastníci stupňovali svoji agresivitu a nereagovali na opakované výzvy. I ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) následně zákrok označil za profesionální.

ČTK

Zdroj