Může přijít další lockdown, připouští Johnson. Covid v Británii opět nabírá na síle

3 měsíce starý 88

Johnsonova slova vypadají na první poslech jak z jiných časů. Britský premiér v době, kdy na covid trochu pozapomínáme kvůli válečným hrůzám na Ukrajině, zase jednou připomněl, že pandemická hrozba pořád ještě není minulostí.

V jeho zemi nákaza opět nabrala na síle. Proto po několika měsících zase odpovídal na otázku, zda někdy v blízké budoucnosti nehrozí nařízení lockdownu.

Svou reakcí mnohé nepotěšil.

„Bylo by nezodpovědné, pokud by představitel jakékoli demokratické země dopředu vylučoval možnost, která může zachránit lidské životy,“ prohlásil.

Británie v poslední době zase čelí koronavirovým chmurám. Covid už mělo 4,9 milionu Britů, počet hospitalizovaných se v minulém týdnu zvedl o 7 procent na zhruba 16 500 osob. V některých statistikách je na tom země hůře než během lednového vrcholu omikronové vlny.

Právě v Británii navíc vědci nedávno identifikovali novou variantu onemocnění pojmenovanou jako omikron XE. Je kombinací původního omikronu BA.1 a nakažlivějšího BA.2. Varianta XE je podle některých dosud ne zcela prokázaných zpráv ještě infekčnější než verze BA.2.

Britští experti přesto doufají, že by se situace měla brzy začít zlepšovat. Například v počtu pozitivně testovaných lidí na den došlo v mezitýdenním srovnání k poklesu o zhruba 40 procent. Od vážnějšího průběhu nemoci navíc nakažené většinou chrání vakcinace. Zdravotnické orgány proto Britům doporučují co nejdříve podstoupit i očkování čtvrtou posilující dávkou.

Zdroj