Muži v Rusku mění pohlaví, aby unikli vojenské službě. Kreml hodlá zasáhnout a zpřísnit legislativu

4 měsíce starý 53

Počet lidí žádajících o změnu pohlaví v Rusku se podle ruského ministerstva vnitra v loňském roce téměř zdvojnásobil. Ve většině případů šlo o změnu z mužského pohlaví na ženské. Podle deníku The Telegraph si ruští muži mění pohlaví proto, aby se vyhnuli povolávacímu rozkazu do armády.

Moskva 16:30 6. května 2023

24. února prezident Zelenskyj vyhlásil mobilizaci. Zemi od té doby nesmí opustit muži mezi 18 a 60 lety. Znamená to rozdělení statisíců rodin. | Foto: Kai Pfaffenbach | Zdroj: Reuters

Celkem bylo v roce 2022 vydáno 936 nových dokladů z důvodu změny pohlaví - téměř dvojnásobek oproti roku 2021 a nejvíce za poslední čtyři roky.

Žádné informace o menšinách. Ruští poslanci zakázali ‚propagaci netradičních sexuálních vztahů‘

Číst článek

Nárůst začal jen týdny poté, co ruská vojska vpadla na Ukrajinu. Navzdory postoji Kremlu vůči LGBT a transgender komunitě, který se vyznačuje například tím, že translidé nemohou řídit auto, je změna pohlaví v Rusku jednodušší než v řadě jiných států, včetně Česka.

K úřední změně tam stačí psychiatrické vyšetření bez chirurgického zákroku. Vyšetření v soukromé klinice stojí kolem 60 000 rublů (přibližně 13 300 korun).

Jenže nyní chce ruské ministerstvo spravedlnosti zákon změnit. Navrhuje zpřísnění, podle kterého by k úřední změně pohlaví byl zapotřebí chirurgický zákrok.

Konstantin Čujčenko, ministr spravedlnosti, minulý měsíc uvedl, že to pomůže „posílení tradičních rodinných hodnot v ruském právu“. Nový zákon by mohl platit už od 15. května letošního roku.

Jedním z nejnadšenějších zastánců legislativní úpravy je předseda Dumy Vjačeslav Volodin, který na nedávném zasedání parlamentu prohlásil, že ho znepokojuje, jak snadno si mohou ruští občané změnit pohlaví. Člověk se může jednoho rána probudit a rozhodnout se, že už není muž, nýbrž žena, řekl.

Podle Niny Ostaninové, předsedkyně poslaneckého výboru pro otázky rodiny, žen a dětí, žádají o změnu pohlaví především ti, kterým se nepodařilo utéct před mobilizací.

Do soukromých klinik naběhli ti, kterým se nepodařilo utéct do Gruzie a Kazachstánu. Tohle není jen slepým místem v legislativě, tohle je slepým místem ve vzdělání, uvedla Ostaninová.

Anna Košlerová

Zdroj