Mynář si na Hradě během deseti let přišel na více než 17 milionů, Ovčáček na sedm

4 týdny starý 14

 Profimedia

Mynář začínal jako hradní kancléř v roce 2013 s hrubým platem kolem 120 tisíc korun měsíčně. Za rok si tak přišel po zdanění na zhruba 1,3 milionu korun, ke kterým dostal ještě půlmilionový bonus. Postupně se ale Mynářův plat zdvojnásobil. Celkem za dobu svého působení získal na platu a odměnách 17 milionů a 386 tisíc korun, nejvíc ze všech spolupracovníků prezidenta Miloše Zemana.

Dvě funkční období se Zemanem absolvoval rovněž tajemník Hlinovský. Muž, který tvořil každodenní program hlavy státu, končí s čistým platem bezmála 71 tisíc korun. Plat Hlinovského za rok 2014 Hrad novinářům neposkytl, deník jeho celkový příjem spočítal na 8 milionů a 313 tisíc.

Neúplné jsou rovněž údaje o výdělcích mluvčího hlavy státu Ovčáčka. Údaje o jeho platu a odměnách Hrad zveřejnil až za období od roku 2015, kdy se Ovčáček stal ředitelem tiskového odboru. Od té doby až do současnosti si přišel na odměnách a platu na 6 milionů 917 tisíc čistého. Průměrný měsíční příjem se tak pohyboval okolo 70 tisíc korun, vypočetl deník.

O něco méně dostával od Hradu protokolář Vladimír Kruliš. V příslušném odboru prezidentské kanceláře působil od roku 2014 nejprve jako zástupce ředitele, o čtyři roky později se stal šéfem. Za pět let v čele protokolárního odboru si vydělal 4 miliony a 634 tisíc, včetně bonusů.

Právě odměny tvořily podstatnou část příjmů vedoucích představitelů prezidentské kanceláře. Loni Hrad rozdělil mezi devět úředníků celkem 3,87 milionu korun, vyplývá z informací, které Kancelář prezidenta republiky zveřejnila počátkem letošního ledna.

Vedoucí kanceláře Mynář loni dostal na mimořádných odměnách 895 tisíc korun a celkem tak měl čistý roční příjem asi 2,4 milionu korun. Vyšší odměny loni získali i další vedoucí pracovníci hradní kanceláře, a to buď téměř 303 tisíc korun, nebo 310 tisíc korun. V případě Mynářova zástupce Petra Mužáka a ředitele administrativní sekce Jana Nováka 413 tisíc korun.

S blížícím se nástupem nové hlavy státu Petra Pavla ohlásilo odchod z Hradu několik nejbližších Zemanových spolupracovníků. Mynář na svou funkci rezignuje zřejmě ve čtvrtek 9. března dopoledne, tedy v den inaugurace nového prezidenta. Po odchodu z čela kanceláře nechce usilovat o žádné místo ve státní správě, řekl v pátek.

Šéf hradního protokolu Kruliš podal výpověď na konci ledna, stejně jako to podle informací Deníku N udělal ředitel prezidentova sekretariátu Hlinovský. Podle spekulací by Kruliš mohl zamířit do čela kanceláře České národní banky.

Naopak zůstat na Hradě by chtěl ředitel administrativní sekce prezidentské kanceláře Novák. Počátkem února uvedl, že novému vedení nabídne rezignaci, v samotné kanceláři ale chce zůstat. Pokračovat plánuje i ve vedení Správy Pražského hradu, na kterou vyhrál výběrové řízení. Novák v prezidentské kanceláři pracoval v době všech tří českých prezidentů.

Video: Stydím se za to, co jsem dělal. Nenávist je můj největší hřích, říká Jiří Ovčáček (15. 2. 2023)

Zdroj