Mynář si z hradního skladu odvezl stan, který využíval u sjezdovky. Rychle ho vrátil, až když to prasklo

1 měsíc starý 22

Ve skiareálu, který v Osvětimanech na Uherskohradišťsku provozuje Vratislav Mynář, vyrostl veliký party stan. Přivezen byl z Prahy, a to přímo ze skladů Pražského hradu, kde osvětimanský vlekař zastává funkci vedoucího Kanceláře prezidenta republiky. Když se o celou věc začali zajímat novináři, ke sjezdovce spěšně dorazil kamion z Hradu a Mynářovi podřízení začali za plného provozu stan rozebírat. Faktury sice neexistují, ale podle Mynáře i Správy Hradu je vše v pořádku.

Za dosud nevyjasněných okolností loni v březnu vyhořel Vratislavu Mynářovi srub v obci Osvětimany, kde vedoucí prezidentské kanceláře provozuje skiareál. Přišel tak o zázemí, kde se lyžaři mohou ohřát a občerstvit, a bylo proto třeba problém nějak vyřešit. Pokud se ale jmenujete Mynář a jste šéfem Kanceláře prezidenta republiky, problém mizí. Z hradního skladu si jednoduše necháte dovézt obrovský party stan. A když se o to začnou zajímat média, rychle ho necháte zase rozebrat a odvézt zpět na Hrad.

„My máme žádanku na přepravu, že máme zajet do Osvětiman pro náklad a dovézt ho zpátky na Hrad. Jak to má Mynář ošetřené, to mě nezajímá,“ řekl v pondělí 6. března reportérkám Seznam Zpráv jeden ze tří mužů, kteří stan ke sjezdovce předtím také přivezli. Vratislav Mynář na celou akci – rozebrání stanu, nakládku a odjezd – osobně dohlížel. Na místě byl kamion plus ještě dodávka z hradního autoparku.

Zhruba desetimetrový přístřešek nesl logo svitavské firmy Svitap. Ta naposled před čtyřmi lety dostala od Pražského hradu zakázku na výrobu takových stanů v souhrnné ceně 1,5 milionu korun.

Přítomnost novinářek Seznam Zpráv se Vratislavu Mynářovi vůbec nelíbila. Pokoušel se je z míst, kudy normálně procházejí návštěvníci areálu, vytlačit, oslovoval je „děvčata“ a odvolával se na to, že se nacházejí na jeho soukromém pozemku. Opakovaně novinářkám tvrdil, že vše je v pořádku a „čisté“, že má stan od Hradu legálně pronajatý, pronájem zaplacený fakturou. Jakou sumu ale zaplatil, neřekl, fakturu slíbil předložit. Což ani po urgencích neudělal.

Dále čtěte

(FORUM 24)

Týdeník FORUM: Omluva českému venkovu a rozhovor s Pavlovým poradcem Petrem Kolářem

číst článek »

Reportérky se chtěly přesvědčit, zda náklad z Osvětiman skutečně míří na Hrad. Což se nakonec potvrdilo, přestože se řidič kamionu jako v parodii akčního filmu pokusit novinářský vůz „setřást“. Opakovaně kroužil na objezdu, otáčel se na silnici, zastavil u kraje a začal k autu reportérek couvat…

Na urgence novinářek ohledně zaslání faktury za údajný pronájem stanu, Mynář později v SMS zprávě odepsal, že zápůjčkou party stanu pomáhá hospodaření Pražského hradu. „Jsem příliš skromný na to, abych se tím sám chlubil,“ dodal.

„Jde o normální pronájem na fakturu,“ potvrdil nejprve Mynářova slova nový šéf Správy Pražského hradu Jan Novák, úředník zodpovědný za hradní majetek. Faktury s veškerými údaji slíbil dodat v úterý. V úterý ráno na urgenci ze strany novinářů svůj slib změnil v tom smyslu, že dokument dodá „jak bude moci“. Později v rozporu s vlastními slovy a Mynářovým prohlášením uvedl, že předmětné faktury vlastně ještě vůbec neexistují.

Vratislav Mynář nechal bez odpovědi i otázku, proč vlastně nechal stan dovézt dvěma auty ze stovky kilometrů vzdálené Prahy, zatímco v blízkosti funguje několik půjčoven, které dodání a montáž takových stanů nabízejí a neměly by problém zakázku splnit.

O tom, že bude nezbytně nutné provést v hospodaření Hradu „hloubkový úklid“, už důrazně promluvil i zvolený prezident Petr Pavel. Prohlásil, že podle prozatímních náznaků je realita ještě mnohem horší, než se domníval. Zmínil se dokonce i o možnosti následných trestních oznámení.

Zdroj